Rozmowa z Danutą Czeczot, dyrygentem młodzieżowego chóru „Our Voice” z Działdowa, który zdobył dwie nagrody na 55. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. 

W ostatnim czasie chór „Our Voice” odniósł wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej i nie tylko. W połowie czerwca zdobyliście nagrodę na prestiżowym konkursie w Międzyzdrojach
Aby dojść do tematu Międzyzdrojów, trzeba zacząć od jeszcze innego konkursu. W październiku ubiegłego roku wystąpiliśmy w 38. Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Zdobyliśmy tam wiele nagród tj. Złoty Kamerton, puchar i nagrodę pieniężną ministra kultury i dziedzictwa narodowego za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego (Leć głosie po rosie), nagrodę specjalną kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty za najlepsze wykonanie współczesnego utworu kompozytora zagranicznego (Nyon Nyon) oraz puchar ministra edukacji narodowej za zdobycie najwyższej punktacji (95,4/100) w naszej kategorii. Najważniejsza nagrodą była jednak nominacja do udziału w 54. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Nominacja to taka specjalna karta podarunkowa. Każdy konkurs wymaga wpłacenia akredytacji oraz przesłania swojego materiału. Dzięki tej karcie nie musieliśmy ani płacić, ani nagrywać materiału.

Skorzystaliście z nominacji, pojechaliście i zdobyliście zaszczytne miejsca
Długo się wahaliśmy, czy wystąpić w Międzyzdrojach, ponieważ był to dla nas bardzo daleki wyjazd. W dwie strony to ponad 1000 km, a to wszystko kosztuje. Złożyliśmy ofertę do konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Działdowo i otrzymaliśmy 5 tysięcy złotych. Za te pieniądze mieliśmy opłaconą podróż, dodatkowo mieliśmy swoje środki składkowe i pojechaliśmy. Zaprezentowaliśmy się tam bardzo ładnie. Trzeba dodać, że braliśmy tam udział w dwóch konkursach. W głównym – obowiązkowym oraz towarzyszący – muzyki sakralnej. Stwierdziłam, że skoro jedziemy taką drogę, to wystąpimy w obu. W sakralnym konkursie zdobyliśmy brązowy dyplom, a w głównym srebrny oraz nagrodę specjalną – puchar Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Niestety nie widzieliśmy ani jednej, ani drugiej nagrody. Po prostu ze względów finansowych nie mogliśmy zostać jeszcze dzień dłużej na ogłoszeniu wyników. Nagrodę odbiorę teraz na zjeździe, ponieważ jadę na moje studia i tam profesor Błoński wręczy mi dyplom oraz puchar.

Jakie utwory zaprezentowaliście w tej pięknej, nadbałtyckiej miejscowości?
Zaprezentowaliśmy siedem utworów o bardzo różnorodnej stylistyce. Wśród nich był utwory sakralne, były utwory inspirowane muzyką ludową i utwory rozrywkowe. Na ten festiwal przychodzą nie tylko melomani, ale również zwykli ludzie, dlatego trzeba przygotować taki program, który się będzie ludziom podobał. Gdybyśmy przygotowali same utwory klasyczne, to myślę, że publiczność by ich wysłuchała, ponieważ są to ludzie z klasą, jednak nie byłoby takiego zadowolenia. Mieliśmy ogromne brawa, były nawet prośby o bis.

Cała rozmowa w aktualnym wydaniu TD.