Rozmowa z Maciejem Gawrońskim, prezesem KS Oldboys Działdowo, organizatorem Mistrzostw Polski Oldboyów w koszykówce 45+ oraz Towarzyskiego Turnieju Juniorek Najstarszych.

Już niedługo w Działdowie odbędą się kolejne Mistrzostwa Polski Oldboyów w koszykówce. Mógłby pan opowiedzieć o szczegółach?
Jak co roku organizujemy Mistrzostwa Polski Oldboy w koszykówce 45+ oraz Towarzyski Turniej Juniorek Najstarszych, który tradycyjnie odbędzie się w hali przy Szkole Podstawowej nr 2 w Działdowie. Pierwsze zmagania będzie można zobaczyć już w piątek, 22 marca od godziny 14.00, a także w sobotę i niedzielę, kiedy to odbędą się mecze finałowe. W rozgrywkach w tym roku wezmą udział zespoły z Torunia, Koszalina, Gdańska, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry i oczywiście przedstawiciele gospodarzy. W turnieju pań zobaczymy ekipy z Warszawy, Rzeszowa, Lęborka, Torunia, Poznania oraz nasze działdowskie złotka.

Czy czekają nas w tym roku jakieś zmiany?
Tak, tegoroczna formuła nieco się zmieniła. Postawiliśmy na szybszą grę, o czym będzie można się przekonać, oglądając nasze spotkania. Coraz większe promowanie naszych zmagań spotyka się z dużym zainteresowaniem, co spowodowało poszerzenie z dotychczas czterech drużyn żeńskich do sześciu zespołów, co z pewnością uatrakcyjni piękniejszy wizerunek zawodów.

Na wasze turnieje często przyjeżdżają zawodnicy, którzy niedawno odnosili duże sukcesy na terenie kraju oraz poza nim. Czy także w tym roku możemy liczyć na wizytę byłych topowych koszykarzy?
To niezwykle miłe, iż do niedawna topowi zawodnicy z wielką chęcią czynnie odwiedzają nasz turniej. Nazwisk można by wymienić wiele. Są to byli reprezentanci naszego kraju i ekstraklasy m.in. Katarzyna Dulnik, Dorota Sobczyńska, Joanna Chełczyńska czy Ilona Jasnowska. W przypadku panów na uwagę zasługują Tomasz "Szafa" Szafrański, Mirosław Rajkowski, Krzysztof Wierzbicki czy Grzegorz Sowiński. Być może któryś z zespołów nas zaskoczy nowym „nabytkiem” w swoich szeregach.

Wasze turnieje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem w Polsce. Do Działdowa przyjeżdżają drużyny z dużych miast. Jaki jest sekret tego sukcesu?
Nasze miasto ma wielkie tradycje i sukcesy w koszykówce. Dla znawców tematu zawsze dobrze kojarzy się z dobrą organizacją, atmosferą i ciekawymi atrakcjami, co z pewnością stanowi tzw. magnes dla dużych ośrodków koszykarskich. Taki efekt można uzyskać dzięki pracy wielu osób, które kochają ten sport i angażują się bez reszty. Nasz turniej to marka tworzona od lat, co dzisiaj daje właśnie takie efekty.

Ilu zawodników zrzesza aktualnie drużyna Old Boys Działdowo?
Liczba naszych graczy jest stabilna, jest nas kilkunastu, ale należy zauważyć pewną płynność. Co pewien czas przychodzą do nas nowi zawodnicy wprowadzając świeżą krew. Czasem do naszej ekipy dołączają zawodnicy spoza Działdowa, którzy pozytywnie uzupełniają nasz skład. Są nimi koszykarze, którzy wywodzą się z naszego miasta lub znani koszykarze z innych miast. Niestety niedawno nasze grono opuścił jeden z naszych dobrych przyjaciół. Tragiczna sytuacja, która zdarzyła się podczas jednego z niedawnych treningów, pogrążyła nas w głębokim smutku. Jednak jesteśmy przekonani, że Grzegorz bardzo by chciał, aby nasz turniej tradycyjnie się odbył, dlatego mimo żałoby zagramy i z honorem oddamy mu cześć.

Wiem, że turniej będzie miał bardzo silną obsadę i rywalizacja będzie wyrównana, ale może pokusi się pan o wytypowanie faworytów tegorocznego turnieju?
Historia naszego turnieju a szczególnie ta ostatnich lat dowodzi, iż nie ma faworytów. Oczywiście „własny” parkiet sprzyja gospodarzom, czego dowodem są sukcesy naszych pań, jednak na dobry wynik wpływa wiele czynników, a prognozowanie zwycięzcy jest jak gra w ruletkę! My, jak państwo wiecie, preferujemy rywalizację i dobrą zabawę celując do kosza, dlatego gorąco zapraszamy na nasz kolejny turniej, gdzie emocji i atrakcji z pewnością nie zabraknie!

Rozmawiał Patryk Piekarski

TERMINARZ (na czerwono mecze kobiet)

piątek, 22 marca
14.00 Działdowo - Toruń
14.45 Gdańsk - Koszalin
15.30 Poznań - Kraków
16.15 Zielona Góra - Działdowo
17.00 OFICJALNE OTWARCIE TURNIEJU
17.15 Poznań - Koszalin
18.00 Gdańsk - Kraków
18.45 Warszawa – Toruń
19.30 Działdowo – Poznań

sobota, 23 marca
9.00 Poznań - Gdańsk
9.45 Kraków - Koszalin
10.30 Lębork – Poznań
11.15 Rzeszów – Warszawa
12.00 Toruń - Zielona Góra
12.45 Działdowo – Lębork
13.30 A3 – B3
14.15 Rzeszów - Toruń
15.00 A1 – B2
15.45 A2 – B1
16.30 A3 – B4

niedziela, 24 marca
10.00 Mecz o 5. miejsce A3 - B3
10.45 Mecz o 3. miejsce A2 – B2
11.30 Mecz o 3. miejsce
12.15 Mecz o 1. miejsce A1 – B1
13.00 Mecz o 1. miejsce
14:00 ZAKOŃCZENIE TURNIEJU