Rozmowa z Łukaszem Szymborskim, działdowianinem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Palantowego

Gra w palanta kojarzy mi się bardzo z dzieciństwem, kiedy to na praktycznie każdym działdowskim osiedlu toczyły się zacięte rywalizacje do późnego wieczora. Teraz sport ten zanika, dzieci interesują się innymi dyscyplinami. Pomysł na reaktywację gry z palanta wziął się właśnie z sentymentu do tych młodzieńczych lat czy może było zupełnie inaczej?

Oczywiście, że gra w Palanta kojarzy mi się z moim dzieciństwem i grą za blokiem na działdowskim osiedlu Norwida. Graliśmy również w gimnazjum i liceum, jednak po wyjeździe na studia, do Warszawy, przestałem w ogóle słyszeć o tym sporcie. Był on jednak wciąż w mojej pamięci. Próbowałem nawet swoich sił w drużynie baseballowej w Warszawie, jednak to nie do końca było to. W 2014 roku w luźnej rozmowie z kolegą postanowiliśmy zorganizować trening gry w palanta dla znajomych. Po przywiezieniu kija z Działdowa wszystkie wspomnienia odżyły. Postanowiliśmy zostać ambasadorami renesansu tej zapomnianej gry tworząc Polskie Stowarzyszenie Palantowe, jedyną wtedy i teraz organizację wskrzeszającą ten sport.

Możesz powiedzieć ile osób zrzeszacie, co robicie i co chcecie robić?

Nie wszystkie osoby działające w PSPal są członkami stowarzyszenia. Mamy wielu wolontariuszy i zawodników uczestniczących w programie #palantpowraca, które nie są członkami. Postanowiliśmy, że członkostwo wymaga osiągnięcia pewnego poziomu poświęcenia dla idei. Zorganizowaliśmy ponad 160 wydarzeń w różnych częściach Polski i zawsze opieraliśmy je na pracy społecznej w związku z tym taka praca wymaga wielu poświęceń. Jeżeli przez dłuższy czas widzimy u kogoś taki element zapraszamy do członkostwa w stowarzyszeniu. Jeżeli chodzi o przyszłe plany to przede wszystkim jest to górnolotny cel, który zmusza nas do ciężkiej pracy, czyli utworzenie ligi palantowej z finałowym turniejem na Stadionie Narodowym 1 sierpnia 2020 roku. Jednak to jest efekt bardzo ciężkiej pracy u podstaw na bardzo wielu płaszczyznach. Przypominam, że startowaliśmy totalnie od zera, a mamy już 16 mocniej lub mniej przetrenowanych drużyn oraz reprezentantów w 8 miastach wojewódzkich.

Całą rozmowa w aktualnym wydaniu TD.