Podczas wizyty w rodzinnym mieście, postanowił uwiecznić na zdjęciach wschód słońca nad jeziorem Lidzbarskim. Fotografie, które wykonał przyniosły mu I nagrodę w konkursie „Pocztówka z wakacji”, organizowanym przez Stowarzyszenie „Wrota Mazur”. O początkach przygody z fotografią, pierwszym sprzęcie i niespodziewanej wygranej w konkursie rozmawiamy z Danielem Pietrzykowskim.

Jak i kiedy zaczęła się pana przygoda z fotografią?
- To było w szkole podstawowej, kiedy na pierwszą komunię dostałem pierwszy aparat Kodak na kliszę. Kiedy tylko miałem ku temu okazję, robiłem zdjęcia. Kolejnym moim aparatem była już „cyfrówka”, zakupiona za pierwsze zarobione pieniądze - mała nieskomplikowana „małpka”, nie posiadająca ustawień manualnych, tylko automat. To był można powiedzieć przełom. Zacząłem czytać różne poradniki w internecie, itp. Po jakimś czasie poczułem, że ta „małpka” to troszkę dla mnie za mało. Chciałem mieć większy wpływ na to, co robię i zakupiłem aparat „hybrydę”. Wtedy program automatyczny przestał dla mnie istnieć i zaczęła się zabawa. Następne już były lustrzanki, dodatkowe obiektywy, filtry i inne akcesoria.

Fotografuje pan głównie…?
- Podstawowym tematem moich zdjęć zawsze byli ludzie - portrety.
Przygoda z fotografią krajobrazową zaczęła się w maju tego roku, kiedy na jednym z portali fotograficznych przeglądałem zdjęcia z nadmorskimi wschodami i zachodami słońca. Tak mnie zaciekawiła ta dziedzina, że postanowiłem zakupić statyw oraz odpowiednie filtry i spróbować swoich sił.

Na stałe nie mieszka pan już w Lidzbarku, a jednak rodzinne miasto obecne jest na Pana fotografiach…
- od 2004 mieszkam w Rumi niedaleko Trójmiasta. Krajobrazy tych okolic fotografuję najczęściej. Wybierając się na tegoroczne wakacje do rodzinnego miasta, zaplanowałem sobie, że uwiecznię wschód słońca nad jeziorem Lidzbarskim.

Cała rozmowa w jutrzejszym wydaniu TD.