W środę, 27 stycznia nadeszła smutna wiadomość. Wacław Wasiela nie żyje. Był nieocenionym nauczycielem matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Malinowie. Pracował w tej szkole 34 lata, przez kilka lat był także wicedyrektorem szkoły. Jednak Jego wielką pasją był sport i dlatego prowadził także lekcje wychowania fizycznego.

Jego wychowankowie zdobywali wysokie pozycje na różnych zawodach sportowych, a w latach, kiedy istniało województwo ciechanowskie, lekkoatleci tej szkoły należeli do najlepszych w ówczesnym województwie, zresztą nie tylko lekkoatleci. Znane nazwiska z tamtego okresu to m.in.: Janusz Chilmanowicz, Zbigniew Kowalkowski, Teresa Borowska, Dorota Szczepanik, Anna Kantorska, Elżbieta Janowska. Ci sportowcy nie tylko zbierali laury na zawodach, ale także wszyscy byli zwycięzcami w plebiscytach na najlepszych sportowców Działdowa na przestrzeni lat.

Wacław Wasiela był także wielokrotnie wyróżniany jako trener. W województwie ciechanowskim pełnił ważne funkcje w gremiach sportowych ówczesnej Wojewódzkiej Federacji Sportu. Przez wiele ostatnich lat pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Olsztynie. Był także członkiem Rady Głównej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Był doskonałym organizatorem imprez sportowych, w szczególności dla młodzieży szkolnej. W okresie, kiedy pełnił funkcję szefa sportu szkolnego w województwie warmińsko-mazurskim, nie było chyba żadnej imprezy bez Jego udziału.

W Działdowie często zasiadał przy mikrofonie na mityngach lekkoatletycznych z okazji święta 3 Maja, w tej roli czuł się jak przysłowiowa ryba w wodzie. O lekkoatletyce wiedział prawie wszystko i w czasie zawodów barwnie opowiadał o tym, co działo się na bieżni, rzutni czy skoczni. Przekazywał wiele ciekawostek z życia sportowego gwiazd polskiej lekkoatletyki.

W roku 2009 został uhonorowany działdowską nagrodą „Katarzynki”. Otrzymał ją za działalność społeczną w sporcie, wychowanie wielu znakomitych sportowców, z reprezentantami kraju włącznie oraz promowanie Działdowa.
Odszedł wielki człowiek sportu, niezastąpiony w swojej działalności. Będzie nam Go bardzo brakowało. Miał 74 lata.

Ostatnie pożegnanie Wacława Wasieli odbędzie się w poniedziałek, 1 lutego o godz. 12.15 w kościele pw. Św. Katarzyny w Działdowie.