Ruch sportowy na Działdowszczyźnie jest starszy niż historia organizacji sportowych. Już w okresie zaborczym Polacy dawali znać o swoim zainteresowaniu sportem, a zwłaszcza gimnastyką, piłką nożną i lekkoatletyką. Filip Balewski, Feliks Łazarewicz, Hubert Śliwka i wielu innych, na tyle przetarli ślady sportu przed zakończeniem I wojny światowej, że sport działdowski mógł rozpocząć energiczne działanie w roku 1920, w pierwszym roku niepodległości. Dziesięć lat trzeba było pracować cierpliwie, by sportowcy Działdowa zdobyli rangę wojewódzką, a w wielu konkurencjach krajową jak np. Henryk Czech (piłka nożna), Józef Ratajczak, Adam i Józef Karbonowscy (lekkoatletyka) i inni.

Prężność pierwszego pokolenia żyjącego w niepodległości zadokumentowali wynikami czołowi wówczas sportowcy: Wilhelm Kornalewski (la), bracia Bronisław i Marcin Kaszubscy, Czesław Machaliński, Marek Cieślak, Franciszek Długokecki (tenis stołowy), Wojciech Cieślak, Wojciech Beruta, Jerzy Kozłowski, Konrad Kozłowski (piłka nożna) i wielu innych. Jeszcze nie skończył się okres młodzieżowego naporu i burzliwego parcia do góry ze strony pokolenia pionierów sportu, kiedy nowa wojna i nowa niewola zadała – zdawało się – śmiertelny cios działdowskiemu sportowi, wymazując z listy żyjących Henryka Czecha, Pawła Balickiego, Bronisława Karskiego, Jana Jaegertala i wielu innych ich kolegów. Siła żywotna naszego ruchu odpowiadającego psychice i temperamentowi młodzieży działdowskiej, była tak duża i ugruntowana, że wystarczyło zmieść okupanta, żeby znów odżył polski sport, któremu swe siły oddali zwłaszcza ci ludzie, którym wybuch II wojny nie pozwolił dojrzeć sportowo i wykazać swych możliwości na stadionach. …..

… Duże straty wśród działaczy, nauczycieli sportu, zawodników jak również pięcioletnia przerwa w uprawianiu sportu, postawiła młodzież działdowską w bardzo trudnej sytuacji. Trzeba było znów wiele lat pracy i dużego wysiłku, aby sport w powiecie działdowskim zdobył sobie należne miejsce wśród miast regionu mazursko-warmińskiego, mazowieckiego i pomorskiego. Rosła czołówka (Ryszard Patelka, Jerzy Zygmunt, Alojzy Fiszer, Marcin Kaszubski, Feliks Lewandrowski, Wiesław Pstrągowski), kształtowały się nowe kadry szkoleniowe, a jednocześnie rosło zaplecze. Ruch ten musiał pociągnąć przemiany organizacyjne, aby sprostać olbrzymiemu napływowi młodzieży do sportu.


Na podstawie materiałów opracowanych przez Wilhelma Kornalewskiego wybrał Elek Cichosz

 

Departament Rozgrywek Krajowych PZPN poinformował, że w związku z aktualną sytuacją i wynikającym z tego przedłużającym się brakiem możliwości kontynuacji rozgrywek w zaplanowanym pierwotnie okresie, mecze Fortuna I ligi i II ligi oraz 3. ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet i mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych zostają odwołane do 26 kwietnia 2020 roku włącznie.

Oznacza to, że pierwsze mecze naszych drużyn mogą się odbyć dopiero na początku maja.

W sobotę, 22 lutego zakończyły się rozgrywki halowej piłki nożnej w Rybnie. W rozgrywkach uczestniczyło 8 zespołów. W sumie rozegrano 56 spotkań, strzelono 325 bramek. W trakcie podsumowania rozgrywek wystąpiła na parkiecie grupa taneczna Fresh Flow Dance Academy z Działdowa pod kierunkiem Hanny Dudzic.

Pierwsza runda rozgrywek w II lidze dobiegła końca. Znakomicie spisuje się w nich drużyna rezerwowa działdowskiego Dekorglassu. Nasz zespół zremisował tylko jeden mecz z Bogorią II w Grodzisku Mazowieckim, reszta spotkań zakończyła się wygraną działdowian. Teraz rozpocznie się runda rewanżowa z udziałem sześciu zespołów z górnej połowy ligowej tabeli, walczących o awans do I ligi. Nasz zespół plasuje się na pierwszej pozycji i ma nad najgroźniejszym rywalem dwa punkty przewagi. Układ gier rundy rewanżowej jest korzystny dla działdowskiej drużyny. Przyjdzie nam rozegrać jeden mecz na wyjeździe (w Nowym Dworze Mazowieckim), a cztery u siebie.

Z najgroźniejszym rywalem (Bogorią II) grać będziemy w Działdowie. W rankingu indywidualnym nasi zawodnicy plasują się w czołówce. Kamil Kurowski jest drugi (17 zwycięstw i 0 porażek), Patryk Bielecki jest trzeci (17 zwycięstw i 3 porażki), Wenliang Xu jest piąty (15 wygranych i 1 porażka), Patryk Lewandowski zamyka pierwszą dziesiątkę (13 zwycięstw i 6 porażek). W rankingu deblowym Kamil Kurowski prowadzi z 11 zwycięstwami (bez porażki), Wenliang Xu jest czwarty (8 wygranych i 1 porażka), Patryk Bielecki jest piąty (8 zwycięstw i 1 porażka), Patryk Lewandowski jest ósmy (7 wygranych i 3 przegrane). Ten krótki przegląd gier naszych zawodników w pierwszej rundzie pozwala z nadzieją czekać na mecze rewanżowe.


Tabela pierwszej szóstki po I rundzie
1. Dekorglass II Działdowo 21 pkt.
2. Bogoria II Grodzisk Maz. 19 pkt.
3. Perfect Olsztyn 16 pkt.
4. NOSiR Nowy Dwór Maz. 16 pkt.
5. IKRTS Józefów 13 pkt.
6. Orzeł Siedlin 10 pkt.

Terminarz II rundy
1.03. Dekorgalass II – Orzeł Siedlin
15.03. Dekorglass II – IKRTS Józefów
19.04. NOSiR Nowy Dwór – Dekorglass II
17.05. Dekorglass II – Perfect Olsztyn
24.05. Dekorglass II – Bogoria II Grodzisk Maz.