Nieformalna Grupa Młodzieży „W Rękach Młodych” z terenu gminy Rybno otrzymała wyróżnienie podczas gali rozstrzygającej XVI wojewódzką edycję konkursu „Godni Naśladowania”.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w środę, 19 czerwca w Hotelu Omega w Olsztynie. Wzięli w niej udział członkowie grupy: Sylwester Kasprowicz, Ewelina Deptuła i Paulina Krajewska. Jak się okazało, na ponad 6 tysięcy organizacji zarejestrowanych w województwie warmińsko-mazurskim młodzież z gminy Rybno zdobyła w kategorii „Organizacja Godna Naśladowania” wyróżnienie oraz dwie główne nagrody: 3700 zł od marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina oraz 700 zł od wojewody Artura Chojeckiego. Wyróżnienia oraz nagrody wręczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i wojewody oraz przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Arkadiusz Jachimowicz. Warto zaznaczyć, że dwa lata temu grupa z Rybna zdobyła wyróżnienie w tym samym konkursie, lecz innej kategorii – „Młodzież Godna Naśladowania”.

- Chcielibyśmy serdecznie podziękować Stowarzyszeniu „Żabianka” z prezesem Mariuszem Kryską na czele za zgłoszenie nas do tak prestiżowego konkursu. Dziękujemy Radzie Organizacji Pozarządowych, która doceniła nasze prospołeczne i charytatywne działania. Dziękujemy także osobom, które napisały rekomendacje pod wnioskiem – mówi przewodniczący grupy Sylwester Kasprowicz. Rekomendacje, o których mowa, napisali m.in. wójt Tomasz Węgrzynowski, kierownik OSiR w Rybnie Hanna Bem oraz miejscowy przedsiębiorca i prezes klubu Delfin Rybno Jan Rozentalski. – Dzięki pomysłowości i kreatywności młodych ludzi skupionych w tej grupie, ich rówieśnicy widzą, że w małych społecznościach też można wiele zrobić, zmieniać rzeczywistość, być potrzebnym, mieć poczucie sensu życia – napisał wójt. Hanna Bem dodała, iż poprzez zaangażowanie członków grupy w gminie odbywają się imprezy nie tylko dla dzieci, rodzin i osób starszych, ale dla osób, które najbardziej potrzebują pomocy. - Chęć działania w tak małej społeczności motywuje także nasze miejscowe firmy, które angażują się w pomoc w organizację inicjatyw tej grupy – pisał Jan Rozentalski.

Grupa istnieje od 2012 roku. Tylko w poprzednim roku zorganizowała m.in. Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca w Gminie Rybno, rywalizację 600 km po gminie Rybno i 1200 km rowerem po gminie Rybno oraz Galę Sportu Rybno 2018. Na swoim koncie grupa ma również wiele turniejów charytatywnych, a także akcję przygotowywania paczek, które w okresie świątecznym zostały wręczone osobom starszym i samotnym.

W nieformalnej grupie młodzieży z Gminy Rybno „W Rękach Młodych” działają: Klaudia Wiśniewska, Kinga Lewandowska, Zuzanna Knozowska, Ewelina Deptuła, Aneta Tanasiewicz, Paulina Krajewska, Żaneta Krukowska, Oliwia Krukowska, Natalia Sobotka, Alina Świniarska, Julia Popp, Maja Świniarska, Weronika Seroka, Wiktoria Godlewska, Paulina Świniarska, Dawid Boguski, Tomasz Żuralski, Piotr Zabłotny, Łukasz Piórkowski, Paweł Kaczmarski, Krzysztof Sobotka, Szymon Piórkowski, Piotr Sobotka, Szymon Wielgosiński, Daniel Kasprowicz i Sylwester Kasprowicz.