Od 16 do 18 października gmina Rybno gościła delegację z partnerskiej gminy Heiden. Partnerzy z Niemiec przed przyjazdem do Rybna odwiedzili Trójmiasto, zapoznając się z historią i kulturą naszego kraju.

Otrzymaliśmy sygnały od czytelników, iż duży taras widokowy na ścieżce wokół jeziora w Rybnie został uszkodzony. Zaniepokojeni mieszkańcy pytali, czy korzystanie z niego jest bezpieczne. Jak się okazuje, nie ma powodów do niepokoju.

- Problem z tarasem zostanie rozwiązany w najbliższym czasie i stanowi jedynie o negatywnych efektach wizualnych. Belki oraz pokład nie uległy uszkodzeniu. Korzystanie ze ścieżki w żaden sposób nie zagraża osobom tam przebywającym – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy.

Dodatkowo urzędnicy informują, iż przy budowie przedmiotowej ścieżki edukacyjnej zachowana została należyta staranność wykonywania zadania oraz cała inwestycja zgodna jest z projektem budowlanym. Podczas sporządzania dokumentacji technicznej bazowano na posiadanych badaniach geologicznych lecz różnorodność terenu i przekrój warstw nośnych pod każdym palem może być inna. - Po oględzinach stwierdzono, iż mogło nastąpić podmycie pali sąsiadujących poprzez wpływający do jeziora ciek wodny, a tym samym ich zagłębienie i miejscowe zaniżenie tarasu. Na całej długości ścieżki jedynie w miejscu „dużego tarasu” zauważono taką sytuację i jest to przypadek incydentalny. Trwa ustalanie sposobu i harmonogramu prac naprawczo - zapobiegawczych. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość – czytamy.

W czwartek, 15 sierpnia, w Rybnie odbyły się dożynki gminno-parafialne. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej. Kilka godzin później zebrani mogli obejrzeć część artystyczną, którą rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Jarosława Rolkowskiego, a po niej wystąpił chór seniorek z Rybna. Potem wszyscy bawili się przy dźwiękach muzyki rozrywkowej. Na scenie wystąpili też zespół Efekt oraz Brygida i Robert Łukowscy. Impreza przebiegała w rodzinnej atmosferze. Nikt nie wyszedł z niej głodny, można się było bowiem częstować smacznymi i kolorowymi potrawami przygotowanymi przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Rybno, którymi zastawiony był dożynkowy stół.

Trzy dni trwały tegoroczne Dni Rybna. Wszyscy zgodnie twierdzą, że było to największe muzyczne święto w historii gminy. Organizatorzy zaskoczyli liczbą znanych artystów oraz dostosowaniem muzyki do upodobań mieszkańców i turystów.