Niewiele jest książek, których akcja dzieje się na terenie powiatu działdowskiego. Od niedawna takim faktem pochwalić się może Lidzbark, gdzie toczy się nowa powieść Anny Balińskiej „Sekrety Welu”.

W niedzielę, 2 sierpnia w pięknym otoczeniu lidzbarskiej przyrody odbyła się oficjalna premiera najnowszej książki Anny Balińskiej „Sekrety Welu”. Podczas spotkania mogliśmy poznać autorkę pochodzącą z Iławy, która to opowiedziała o swojej dotychczasowej twórczości, zdradziła skąd czerpie inspirację do tworzenia nowych powieści, a także skąd wziął się pomysł na „Sekrety Welu”. Rozmowę poprowadził redaktor Adam Ejnik z Radia 7. Podczas spotkania swoje pytania zadać mogli również zgromadzeni czytelnicy. Nie zabrakło muzycznej oprawy, która została powierzona zespołowi Lewickie&Deredas. Wśród zaproszonych gości znalazł się gospodarz miasta Maciej Sitarek, a także wiceburmistrz Iławy Dorota Kamińska. Z niedzielnego spotkania każdy wyszedł z niespodzianką – egzemplarzem książki wraz z osobistą dedykacją autorki. Była też chwila na rozmowę, uwagi o książce, gratulacje i pamiątkowe zdjęcie.

Akcja książki, jak mówi sam tytuł, dzieje się nad Welem – w okolicach Lidzbarka, ale także na terenach pod Działdowem. Toczy się ona na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to rok 1986, gdzie spotykamy Małgorzatę, 18-latkę po maturze, która marzy o zostaniu lekarką. Pewnego dnia, podczas wizyty w ulubionej kawiarni, spotyka nieco starszego od siebie Antoniego. Wybucha między nimi romans, który ostatecznie kończy się rozłąką. Małgorzata wyjeżdża do Warszawy, usiłując wymazać pierwszą miłość z serca. Następnie akcja przenosi się do czasów obecnych. Okazuje się, że wnuczka Małgorzaty zakochuje się w chłopcu z Lidzbarka. Niesforny los ponownie wysyła kobiecie zaproszenie nad Wel. Wspomnienia miłosne ożywają na nowo.

Tuż po oficjalnej premierze książka trafiła do księgarni. Możną ją nabyć zarówno w tych stacjonarnych, jak i internetowych.