W związku z panująca pandemią w Działdowie oraz Lidzbarku nie udało się uruchomić lodowisk miejskich. Z uwagi na sprzyjającą aurę, Lidzbark postanowił jednak przygotować dla miłośników zimowego szaleństwa pewną alternatywę. Od kilku dni można korzystać z tafli lodu na kąpielisku przy Plaży Miejskiej. Lodowisko będzie otwarte do czasu, aż pozwoli na to pogoda i odpowiednia grubość lodu. Z tafli można korzystać bezpłatnie w godzinach od 13.00 do 19.00. W tych godzinach czynna jest również wypożyczalnia łyżew. Koszt to 5zł.

Mieszkańcy Lidzbarka mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa. Taką usługę zapewnił niedawno burmistrz Maciej Sitarek. - W Centrum Usług Wspólnych swoją działalność rozpoczął psycholog dla mieszkańców. Psycholog przyjmuje w cztery pierwsze poniedziałki miesiąca w godzinach 11:00 – 14:00, a w godzinach 14:00 -15:00 pełni dyżur telefoniczny. To bezpłatna pomoc skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli oraz mieszkańców gminy Lidzbark. Spotkanie z psychologiem należy umówić telefonicznie: psycholog Katarzyna Piątek, tel. 511535820 – informuje burmistrz.

Psycholog swój dyżur pełni również w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie przyjmuje mieszkańców także w cztery pierwsze poniedziałki miesiąca w godzinach 8:00 – 11:00. Na rozmowę z psychologiem należy się umówić telefonicznie pod nr 23 696 15 06.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku rozpoczyna tworzenie Cyfrowego Archiwum Pamięci Lokalnej. W bazie, którą można będzie przeglądać w siedzibie placówki gromadzone są skany zdjęć, dokumentów, rękopisów, gazet, plakatów, ulotek, artykułów itp., związane z Lidzbarkiem i okolicami, bądź jego mieszkańcami. - Jeżeli w swoich rodzinnych, prywatnych archiwach posiadają państwo tego typu dokumentację i chcielibyście, aby w postaci cyfrowej zachowała się dla przyszłych pokoleń to bardzo prosimy o kontakt z biblioteką. Swoją prośbę kierujemy również do instytucji działających na terenie miasta i gminy Lidzbark (szkół, urzędów, parafii), które posiadają dokumentację, zdjęcia związane z działalnością danej placówki – mówi dyrektor MGBP Edyta Marszak. Biblioteka będzie gromadziła tylko dokumentację w postaci cyfrowej, chyba że właściciel wyrazi chęć i przekaże papierową wersję dokumentów na rzecz placówki. W pozostałych przypadkach dokumenty będą tylko wypożyczane od właścicieli na czas opracowania cyfrowego.

W poniedziałek, 21 grudnia radni Rady Miejskiej w Lidzbarku podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie przyjęcia budżetu na rok 2021. W rozpoczynającym się roku zaplanowano 53 zadania inwestycyjne na kwotę ponad 12,5 mln zł oraz pozostałe majątkowe na blisko 1 mln zł. Będą one głównie nastawione na przebudowę infrastruktury drogowej, remonty i modernizacje budynków użyteczności publicznej czy wykonanie dokumentacji. Całkowite dochody budżetu na 2021 rok szacuje się na blisko 69 mln zł. - Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim radnym za wspólną pracę nad budżetem. Cieszę się, że został on przyjęty jednogłośnie co rokuje na dalszą współpracę. W ślad za tym idą dobre wieści, ponieważ bardzo prawdopodobne jest to, że rok budżetowy, który za chwilę rozpoczniemy przyniesie nam na samym początku dobre informacje. Mamy złożony cały szereg wniosków, które jestem pełen przekonania, będą owocowały w kolejne dofinansowania – mówił burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek. – Będzie to bardzo intensywny rok, obfity w szereg ważnych dla naszego miasta i gminy inwestycji. Powstanie między innymi długo wyczekiwana i niezwykle ważna dla mieszkańców stacja podnoszenia ciśnienia wody, powstanie wiele nowych dróg, zmodernizujemy drugą część lidzbarskiego targowiska, które stanie się nowym miejscem rekreacji – dodawał burmistrz. - Myślę, że wspólnie zrealizujemy ten przyszłoroczny budżet w 150 procentach. Wiadomo, że oczekiwań jest więcej i inwestycji, których mieszkańcy się spodziewają też jest więcej, ale przy dobrej współpracy myślę, że jest to możliwe – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Ciesielski.

Z powodu pandemii nie odbyła się w Lidzbarku tradycyjna gala sportu. Nie oznacza to jednak, że władze Lidzbarka zapomnieli o sportowcach. W tym roku nagrody zostały wręczone w nieco innej formie. Zachowując sanitarny reżim, trenerzy oraz przedstawiciele klubów spotkali się z burmistrzem Maciejem Sitarkiem, by odebrać przyznane im nagrody. – To trudny czas dla nas wszystkich, dla sportowców, którzy nie mogą regularnie trenować również. Nie zapomnieliśmy jednak o waszych osiągnięciach i w sposób szczególny chcielibyśmy wam za nie podziękować. Trzymamy też kciuki za dalsze sukcesy – mówił burmistrz. Każda z sekcji lidzbarskich klubów sportowych zaopatrzona została w potrzebny im sprzęt. Wśród nich znalazły się m.in. stroje, piłki i inny niezbędny do treningów specjalistyczny sprzęt sportowy. Wszystko to w ramach podziękowań za ich wybitne osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz godne reprezentowanie miasta. Nagrody w postaci symbolicznych czeków wręczyli wyróżnionym burmistrz Maciej Sitarek wraz z dyrektorem MOSiR Markiem Ziółkowskim.