Strażacy apelują o regularne sprawdzanie przewodów kominowych. Zaniedbanie tego czynu może grozić pożarem, o czym w ubiegłym tygodniu przekonały się dwie rodziny z terenu gminy Lidzbark.

Gmina Lidzbark otrzymała drugą dostawę laptopów zakupionych w ramach programu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. W sumie 26 komputerów trafi do szkół w Dłutowie, Bryńsku, Słupie, Wąpiersku i Kiełpinach. W ramach poprzedniego projektu gmina pozyskała 40 laptopów, które trafiły do SP nr 1 i SP nr 2 w Lidzbarku.

Na początku roku władze Lidzbarka postanowiły sprawdzić, czym mieszkańcy palą w piecach. Teraz postanowiono to powtórzyć. W czwartek, 5 listopada miasto odwiedzili przedstawiciele firmy Soft Blue, którzy dokonali pomiarów specjalnym dronem. - Czujniki maszyny wykonały pomiar pod analizę zawartości m.in. etanolu amoniaku, chlorku wodoru, cyjanowodoru oraz pyłów PM10, PM2,5, PM1, wydobywających się z kominów na terenie naszego miasta. Monitorowano dwa osiedla: Skarpa i Działki. Badania zostały przeprowadzone m.in. w rejonie ulic: Marii Dąbrowskiej, Juliana Tuwima, Elizy Orzeszkowej, Reymonta, Żeromskiego, Południowej, Sosnowej, Okopowej, Bukowej, a także na ul. Piaski – mówi burmistrz Maciej Sitarek. Niestety wstępne wyniki nie są zadowalające. Wyniki pomiarów wskazywały głównie na spalanie złej jakości węgla oraz wykorzystanie przestarzałych, niespełniających obowiązujących norm kotłów węglowych. - O wynikach kontroli będziemy informowali po uzyskaniu szczegółowego raportu z badań. Musimy liczyć się z tym, że jest to nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja – dodał burmistrz.

Przy siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu powstał niezwykły obiekt. Jest to pierwsze w Polsce mrowisko edukacyjne. Wewnątrz kilkumetrowego ziemnego kopca, przysypanego igliwiem znajduje się pomieszczenie, w którym odtworzono elementy charakterystyczne dla prawdziwego mrowiska. Niestety w związku z pandemią nie można go jeszcze zwiedzać. Władze WPK liczą, że sytuacja szybko się zmieni i obiekt mogło odwiedzić całe mrowie turystów.

Ponad milion złotych dofinansowania otrzymały władze Lidzbarka na termomodernizację przychodni zdrowia.

- Głównym celem termomodernizacji naszej przychodni jest przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii, a także poprawa efektywności wykorzystania energii cieplnej co pozytywnie wpłynie na nasze środowisko. Dzięki temu obniży się także roczne zużycie energii, a co za tym idzie obniżą się koszty ogrzewania obiektu. Poprawiona zostanie także estetyka budynku – mówi burmistrz Maciej Sitarek.

Wartość całego zadania to ponad 1.6 mln zł.