Klasyczna biel ścian nie musi oznaczać wnętrza chłodnego i nieprzytulnego. Starannie dobrane dodatki  sprawią, że sypialnia lub salon będą wyglądały na ciepłe i przyjazne. Podpowiadamy, jakie meble i dodatki wybrać do białych ścian.

Jak ocieplić wnętrze mieszkania – ciepłe światło
Niezależnie od tego, w jakich kolorach urządzimy nasz dom, światło będzie miało niebagatelny wpływ na jego odbiór. Tzw. temperatura barwowa żarówek może ocieplić chłodne wnętrze i ochłodzić urządzone bardzo ciepło. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jakie świetlówki kupujemy. Do ocieplenia wnętrz przydadzą się nie tylko żarówki emitujące ciepłe, białe światło. Liczy się też samo jego źródło. Lampy stojące i wiszące są cieplejsze w odbiorze niż świecące tą samą barwą halogeny i reflektory. Ponadto warto pamiętać, że lampy z kloszami z tkaniny tworzą ciepłą, przyjazną atmosferę, czego nie da się powiedzieć o szklanych kloszach.

Jak ocieplić wnętrze mieszkania – drewniane meble i dodatki
Naturalne drewno jest w dotyku ciepłe i kojące. Nie od dziś wiadomo, że drewniane łóżko to najlepszy wybór do sypialni. Kontakt z drewnem ma działanie antystresowe, relaksujące. Drewniane meble i dodatki to bardzo dobry sposób na ocieplenie na biało pomalowanego salonu bądź sypialni. Najlepszym wyborem jest surowe drewno z wyraźnie zarysowanymi słojami, niekoniecznie najjaśniejsze jak buk, ale też nie tak ciemne, jak mahoń. Obok drewnianej komody, stołu i etażerki dobrze jest wybrać też mniejsze ozdoby – ramki na zdjęcia, drewniane półeczki podstawki itp.
Przy białych ścianach ładnie zaprezentuje się też drewniana podłoga oraz utrzymane w podobnym stylu drzwi.

Jak ocieplić wnętrze mieszkania – meble z miękkimi obiciami
Sam kolor to nie wszystko. Liczy się też faktura mebli. Miękkie welurowe obicie sprawia wrażenie cieplejszego niż ekoskóra. To właściwość, którą warto wykorzystać przy białych ścianach. Stawiając na welwet lub welur, wizualnie ocieplimy wnętrze, nawet jeśli mebel będzie w kolorze błękitu lub chłodnej zieleni. W salonie warto postawić sofę lub kanapę z miękkim obiciem. W sypialni może to być chociażby fotel.

Jak ocieplić białą sypialnię – aranżacja okna
Od tego, jak udekorujemy okno, zależy naprawdę bardzo dużo. Niewątpliwie najcieplejsze wrażenie robią zasłony z grubej i miękkiej tkaniny. Tuż za nimi w tej konkurencji uplasowały się rolety rzymskie. Za najmniej ciepłe i przyjazne trzeba uznać klasyczne rolety rzymskie i rolety dzień-noc. Tu nawet ciepła barwa niewiele zdziała. Surowy wygląd na pewno będzie pasował do wielu wnętrz, ale wizualnego ciepła nie zapewni. Jeśli chodzi o firanki, to cieplejsze wrażenie robią firany żakardowe i zdobione nadrukami. Chłodniejsze – gładkie firany z markizety, tiulu i woalu. Przy białych ścianach niekoniecznie musimy stawiać na białą aranżację okna. Równie dobrze można powiesić firanki pastelowe lub écru.

Jak ocieplić białą sypialnię – koce i narzuty na łóżko
Są takie przedmioty, które niezależnie od wyglądu kojarzą się z ciepłem. Należy do nich np. koc, pled lub narzuta na łóżko. W białej sypialni dobrze sprawdzą się narzuty i koce w wyrazistych ciepłych kolorach, o ile takie barwy pojawią się też na innych dodatkach. W sypialni w stylu skandynawskim dobrze zaprezentuje się szara lub beżowa narzuta na łóżko. Co ciekawe, jeśli stawiamy na prawdziwy minimalizm, narzuta może być nawet biała i będzie wyglądała na ciepłą, o ile będzie to narzuta z futerka.

Materiał partnera