Czasami mówi się, że ludzie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy lubią prasować oraz tych, którzy nienawidzą. Jeśli zaliczasz się do tych, którym żelazko nie leży w ręku, z pewnością myślisz nad alternatywnymi sposobami doprowadzania swoich ubrań do porządku. Właśnie o tym traktuje niniejszy wpis – opowiemy Ci dziś o dwóch rozwiązaniach, które skutecznie zastępują żelazko. Czym są stacja parowa oraz parownica? Czym się od siebie różnią? Które sprawdza się lepiej?

Parownica
Parownica jest małych rozmiarów urządzeniem, które umożliwia prasowanie w pionie. Składa się z pojemnika na wodę, uchwytu oraz podajnika pary. Alternatywna nazwa parownicy to „streamer”.

Parownica – zalety
Największa zaleta parownicy to jej mobilność. Nie zajmuje wiele miejsca, jest lekka i po prostu działa. Łatwo zabrać ją w podróż, nawet samolotem. Bez problemu da się obsłużyć parownicę jedną ręką.
Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, streamer obsługuje się w pionie. Kończy to odwieczny problem z rozstawianiem deski do prasowania, którą ciężko rozłożyć nie strącając przysłowiowego kwiatka z półki.
Co więcej, streamer może być używany nie tylko do prasowania. Świetnie nadaje się on do odświeżania tkanin (na przykład przesiąkniętych dymem).

Parownica – wady
Parownica nie jest rzecz jasna pozbawiona słabych stron. Największą wadą tych urządzeń jest duże zapotrzebowanie na wodę. Poza tym, parownice nie są tak skuteczne jak żelazka. Z pewnością minie kilka lat, zanim dościgną one pod względem wydajności tradycyjne urządzenia.

Dokładne omówienie zalet oraz wad streamerów można znaleźć także pod poniższym linkiem:

https://obcasy.pl/stacja-parowa-czy-parownica-czym-sie-roznia-i-ktora-wybrac

Stacja parowa
Stacja parowa nazywana jest także generatorem pary. W rzeczywistości stanowi ona połączenie klasycznego żelazka ze stacjonarnym pojemnikiem magazynującym wodę. Podajnik pary jest oddzielony od pojemnika, dzięki czemu prasowanie jest bardzo lekkie. Co więcej, pojemnik może pomieścić znacznie więcej wody, niż w przypadku parownicy.

Stacja parowa – zalety
Stacja parowa ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim, urządzenie to jest bardzo wydajne. Umożliwia ono rozprasowanie nawet mocnych zagięć. Pod względem efektywności stawia to stacje parowe na równi z żelazkami, a być może nawet nad nimi. Co więcej, stacji parowych można używać zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Dodatkowo generatory pary świetnie sprawdzają się w celu usuwania zarazków. Dzięki wysokiej temperaturze pary zdecydowana większość drobnoustrojów ginie.

Stacja parowa – wady
Największa wada stacji parowej, to zdecydowanie cena. Co prawda urządzenie to sprawdza się w akcji najlepiej ze wszystkich pokrewnych, niemniej jednak za ten luksus należy sowicie zapłacić. Co więcej, generator pary jest znacznie większy niż zwykła parownica. Może to przeszkadzać jednak jedynie w transporcie urządzenia. Jego rozmiary nie wpływają negatywnie na łatwość użytkowania.

Materiał partnera