O ile budowlańcy i architekci oraz osoby ogólnie związane z projektowaniem i budową nie mają problemu ze zrozumieniem, czym są tajemnicze systemy aluminiowe, o tyle dla statystycznego Kowalskiego czy Nowaka może to być niewiele mówiąca nazwa. W telegraficznym skrócie systemami aluminiowymi można nazwać części montażowe używane np. w przypadku instalacji drzwi i okien oraz elementów nośnych w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, firmowych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność prostego i niezawodnego montażu.

Niewidoczne, ale konieczne
O jeszcze szerszym zastosowaniu systemów aluminiowych warto poczytać tutaj http://www.aliplast.pl/ i przekonać się, w jak wielu miejscach, często zupełnie niewidocznych, mogą się one pojawiać. Można być natomiast pewnym jednego: jeśli jakaś architektoniczna konstrukcja posiada wiele szklanych elementów, duże okna lub szklane kopuły (wieżowce firmowe, Złote Tarasy w Warszawie, wieża Sky we Wrocławiu), to z pewnością do jej budowy użyto setek różnych systemów aluminiowych. Te bowiem dzielą się ze względu na swoje przeznaczenie: okienne, drzwiowe, harmonijkowe i przesuwne, ale również występują w modelach fasadowych i specjalistycznych przeciwpożarowych. Wszystkie cechują się olbrzymią odpornością na zmiany temperatur (w tym szok termiczny) i nacisk mechaniczny, doskonale wytrzymują w różnych warunkach pogodowych i pod naporem wielu tysięcy ton.

Ogrody zimowe
Bardzo specyficznym miejscem, gdzie mają zastosowanie nowoczesne systemu aluminiowe, są ogrody zimowe oraz zewnętrzne tarasy ze szklanym zabudowaniem. Często są widoczne ZOO na wybiegach dla zwierząt. W ogrodach zimowych wykorzystuje się systemy tego typu to tworzenia zadaszeń (bez ocieplenia i izolacji grzewczej) oraz do montażu szyb i drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Mogą być również elementami nośnymi całej konstrukcji ze względu na swoją wybitnie dużą wytrzymałość. Ich ogólną zaletą jest doskonała izolacja chroniąca od deszczu, śniegu i innych typów opadów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej optymalności wentylacji i doskonałego przepływu powietrza.

Materiał partnera