Aranżacja pokoju dziecka stanowi nie lada wyzwanie. Musi być dopasowana do charakteru malucha, ale także wpływać na jego rozwój. To miejsce, z którym dziecko się utożsamia w momencie jego dojrzewania. Ważne jest żeby dawało poczucie komfortu i zadowolenia. Niezbędnymi elementami wyposażenia są dekoracje pokoju dziecięcego.

Czy tylko my decydujemy o wyglądzie?
Otóż nie, pokój powinien być urządzony uwzględniając zdanie naszej pociechy. To jest jego mały kącik, w którym będzie mógł rozwijać swoje pasje. Kolejnym krokiem po umeblowaniu wnętrza czas na odpowiednie dekoracje. Jest ich mnóstwo: naklejki, fototapety, tematyczne pościele, ręcznie robione zdobienia, obrazy i wiele innych. Pamiętajmy, że muszą nawiązywać do charakteru dziecka i co najważniejsze muszą zapewniać bezpieczeństwo naszych pociech. O ile wygląd pokoju będzie wspólną decyzją o tyle za bezpieczeństwo odpowiadają rodzice. Warto zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane wybrane przez nas dekoracje i czy nasze dziecko nie wyrządzi sobie nimi krzywdy.

Dzieci dorastają i szybko zmieniają zdanie
Pamiętajmy, że nasze dzieci rosną i dojrzewają, dlatego dekoracje pokoju dziecięcego powinny być dobierane w taki sposób, żeby można było je zmienić w momencie przeobrażenia zainteresowań malucha i jego hobby. Dekoracje powinny być więc nie drogie i takie, które z łatwością można wymienić.

Kolejnym istotnym elementem jest wiek naszego dziecka. Pokój dla kilkulatka jest bardzo prosty w aranżacji. Powinien być przytulny, w czym pomogą różnego rodzaju zabawki i pluszaki. Warto zainwestować w dekorację związane z ulubioną kreskówką malca, mogą to być figurki czy nawet tematyczna pościel. Dobrze sprawdzają się również plakaty i literki na ścianę. To rodzice muszą obserwować dziecko poznając jego zainteresowania. Dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym mogą być pomocne dekoracje, które będą dla niego użyteczne. Jednym z pomysłów jest tablica, na której można przywiesić plan lekcji lub zdjęcia. Może to być nawet elektryczny zegarek z budzikiem, który nawiązuje do zainteresowań dziecka. Bardzo interesującym elementem dekoracji jest miara wzrostu w postaci naklejki. Będzie się ona cieszyła niesamowitym zainteresowaniem naszego malucha.

Materiał partnera