Ponad 200 osób przyszło na spotkanie z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim, które odbyło się w niedzielę, 28 lipca, w strażackiej remizie w Długołęce (gmina Opinogóra w powiecie ciechanowskim). Tematem spotkania był afrykański pomór świń (w skrócie ASF).

Wiceministrowi towarzyszyli: powiatowy lekarz weterynarii w Mariusz Dobosz i kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Janusz Głuśniewski.

Rolnicy chcieli wiedzieć, skąd wirus przywędrował w okolice Ciechanowa. Jak poinformował wiceminister, obecnie pytanie to pozostaje bez odpowiedzi. Ma ją znaleźć postepowanie prowadzone w tej sprawie przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii na zlecenie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

- Jest jeszcze za wcześniej, aby mówić o wynikach tego postepowania. Ale może się okazać, że wirus pojawił się wśród dzików w sposób mechaniczny, czyli ktoś go w jakiś nieprzemyślany sposób przyniósł w okolice Ciechanowa – stwierdził R. Romanowski.

I dodał, że Gumowo leży w linii prostej 42 km od miejsca w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w której wcześniej znaleziono dzika zainfekowanego wirusem ASF.

Wiceminister i powiatowy lekarz weterynarii apelowali do rolników, aby zgłaszać do służba weterynaryjnej wszystkie upadki zwierząt.

Więcej na ten temat w „TD” z 6 sierpnia.