Polacy bardzo lubią włoski klimat. Jest to widoczne również w naszych wnętrzach. Pojawia się w nich styl toskański. Łazienka urządzona w nawiązaniu do Toskanii będzie jasna, z przewagą jednak ciepłych barw, ze ścianami pokrytymi płytkami marmurowymi, z dodatkiem klasycznej dekoracyjnej armatury, a także z dużą ilością akcesoriów oraz ozdób. Łazienka w stylu toskańskim będzie prawdziwym salonem kąpielowym, nawet jeśli ma niewielki metraż. Z pewnością będzie w niej elegancko, ale też ciepło i przytulnie.

W ciepłej, stonowanej palecie barw
Zaczynając od podstaw, skoncentrujmy się na kolorach, które są charakterystyczne dla stylu toskańskiego. Są to barwy stonowane, uniwersalne i tworzące idealną bazę do eksperymentów z dodatkami. Przeważają beże i brązy, pojawia się również kolor kości słoniowej, ale nie brakuje też sterylnej bieli. Ściany pokrywamy jasnymi płytkami, które mogą nawiązywać do szlachetnego, naturalnego kamienia. Na podłodze wykorzystujemy podobny motyw lub decydujemy się na płytki w brązowym kolorze lub inspirowane pięknym drewnem. Styl toskański lubi ponadto delikatne florystyczne wzory, które bardzo dobrze wyglądają na płytkach np. w strefie kąpielowej. Uzupełniającymi kolorami niech będą lekkie pastele, niewielki dodatek eleganckiej czerni i subtelnie połyskujące złoto.

Wanna czy prysznic w toskańskiej łazience?
Jeżeli metraż jest wystarczająco duży, lepiej do stylu toskańskiego pasować będzie wanna. Charakter kąpielowego salonu podkreśli wanna wolnostojąca z towarzyszącą jej wysoką armaturą w złotym lub czarnym kolorze. Preferujesz wannę w zabudowie? Chcąc wyróżnić ją w łazience, postaw na obudowę z płytek w kolorze ścian, stojący metalowy wieszak na ręczniki o złotym wykończeniu oraz duże lustro. W klimat Toskanii możemy jednak wkomponować również prysznic. Zamiast klasycznego rozwiązania zdecyduj się na prysznic typu walk-in, czyli bez brodzika. Strefa kąpielowa zostanie wytyczona szklaną ścianką, za którą ściany będą w innym kolorze, niż w pozostałym obszarach wnętrza. Świetnie sprawdzi się ciemniejszy kamień lub jasne drewno. Elementem dekoracyjnym niech będzie panel prysznicowy o stylizowanym charakterze i ze złotymi akcentami.

Toskania w dodatkach
Wnętrze urządzone w stylu toskańskim jest przepełnione dodatkami i ozdobami. Lustro jest w ozdobnej ramie, natomiast na półkach stoją świece w szklanych naczyniach. Kosmetyki umieszczamy w metalowych, dekoracyjnych skrzynkach, a zamiast prostego oświetlenia montujemy kinkiety z abażurami oraz lampy wiszące wykończone kryształkami. Jeśli chcemy utrzymać wnętrze w nieco bardziej nowoczesnej aranżacji z toskańskim polotem, to koncentrujemy się na wszechobecnej bieli, drewnianych powierzchniach, wykorzystujemy meble do łazienki o geometrycznych kształtach i złotych akcentach pojawiających się na armaturze. Łazience urządzonej w stylu toskańskim nie brakuje szyku i elegancji. Jest w niej jednocześnie ciepło i przytulnie, co zawdzięczamy połączeniu jasnych barw z drewnem i dużą ilością dodatków. Całość możemy dodatkowo udekorować kwiatami i zielonymi roślinami w donicach i wazonach.

Materiał partnera