Problem ze zwiększaniem własnego wynagrodzenia w dużej mierze wynika z tego, iż całą odpowiedzialność pracownicy zrzucają na pracodawcę. Przeważnie jednak, to od efektywności wykonywanej pracy oraz kompetencji zależy to, ile dana osoba zarabia.

Szkolenia i kursy
Zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności może nam pozwolić zwiększyć zakres obowiązków w danej firmie, a co za tym idzie – wysokość naszych zarobków. Jeśli jednak nadal nie otrzymamy awansu, możemy zastanowić się nad zmianą pracy bądź podjęciem się dodatkowych prac w ramach tego, czego się nauczyliśmy. Co więcej, szkolenia i kursy mogą stanowić doskonałe preludium do założenia własnej działalności gospodarczej.

Prace dodatkowe
Jeśli nie jesteśmy w stanie osiągnąć awansu, warto zastanowić się nad znalezieniem dodatkowego zajęcia, które uzupełni nasze zarobki etatowe. Powinniśmy jednak nie zwracać uwagi na szacunkowe liczby z aplikacji kalkulator brutto netto, lecz fakt, w jakich dziedzinach jesteśmy mocni. Jeśli znajdziemy dodatkową pracę, którą uwielbiamy robić i nie sprawia nam ona kłopoty, w bardzo krótkim czasie możemy w znaczny sposób uzupełnić domowy budżet.

Korzystanie z benefitów pozapłacowych
Korzystając z dodatkowych benefitów pozapłacowych nie podniesiemy bezpośrednio swoich zarobków, lecz zyskamy usługi bądź towary, na które i tak musielibyśmy wydać pieniądze. Do tych, na których możemy oszczędzić najwięcej należy m.in. opieka medyczna. Dzięki temu benefitowi z pewnością zyskamy nawet kilkaset dodatkowych złotych, które musielibyśmy wydać na kosztowną wizytę u lekarza specjalisty. Równie atrakcyjne benefity to m.in. catering do zakładu pracy oraz dopłata do aktywności fizycznej.

Nadgodziny
Najłatwiejszym i najbardziej prozaicznym środkiem do zwiększania wynagrodzenia są nadgodziny. Praca w firmie bądź w trybie zdalnym po godzinach lub w weekendy może w niektórych wypadkach znacznie wpłynąć na nasze miesięczne zarobki.

Materiał partnera