Wynagrodzenie pracownicze to główny sposób na zarabianie pieniędzy i realizowanie własnych celów, tych krótko, jak i długoterminowych. Istnieją jednak sposoby na to, aby zarabiać nie tylko poprzez wykonywanie obowiązków pracowniczych. Oto kilka najpopularniejszych z nich.

Inwestowanie
Pieniądze trzymane w portfelu czy koncie w banku tracą na wartości z każdym rokiem w wyniku inflacji. By temu zapobiec, warto je inwestować. Nie musimy od razu grać na giełdzie papierów wartościowych. Równie dobrym pomysłem jest inwestowanie w samego siebie. Kursy, szkolenia, dodatkowe umiejętności – wszystkie te metody podnoszenia własnej wartości w przyszłości mogą prowadzić do zwiększonego wynagrodzenia. Jeśli zaś interesują nas natychmiastowe i wymierne korzyści, warto zainteresować się inwestowaniem np. w nieruchomości.

Otworzenie własnego biznesu
Jeśli po sprawdzeniu za pomocą aplikacji kalkulator brutto netto okazuje się, iż zarabiamy wciąż za mało, może to dobry sposób, by pracę na etacie zamienić na własną działalność gospodarczą. Wówczas to od naszych sił i środków zależy, ile w ostatecznym rachunku wpłynie na nasze konto w banku. Oczywiście musimy pamiętać, iż odejście z etatu jest rozwiązaniem prostym, dużo trudniejsze jest prowadzenie własnego biznesu z głową na karku. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, iż wymaga ono wkładu własnego w postaci środków pieniężnych, a czasem nawet zasobów materialnych.

Konkursy i loterie
Konkursy i loterie przeważnie mają charakter losowy, a wartość nagród bywa dyskusyjna. W wielu przypadkach jest to jednak bardzo szybki, tani i niezobowiązujący sposób zarobku. Oczywiście nie może się on równać ze stałą pensją, jednak w przypadku posiadania np. talentu literackiego, kilka wygranych konkursów może otworzyć nam naprawdę wiele drzwi. Im bardziej prestiżowy konkurs bądź loteria, tym większe wygrania i szansa na zauważenie w konkretnym środowisku.

Materiał partnera