Powściągliwa elegancja z wyraźnie zaznaczoną włoską swobodą, delikatny blask wyłaniający się z naturalnego drewna i kamienia, a wszystko to skąpane w gorącym słońcu… Styl toskański ma swój niepowtarzalny klimat, w którym dobrze odnajduje się współczesne społeczeństwo. Nie potrzebuje nowoczesności, aby zachwycać. Łazienka w stylu toskańskim będzie przytulnym, ciepłym azylem, w którym nie zabraknie jasnych i pastelowych barw, naturalnych materiałów, ale również połysku oraz bogatych zdobień.

W stylu toskańskim – sielskim, słonecznym i stylowym
Toskania to malownicza włoska kraina, znajdująca się w środkowej Italii. Kojarzy nam się z rozległymi zielonymi polami, górskim, apenińskim krajobrazem, słońcem ogrzewającym pola winogron, a także z aromatycznymi winnicami i willami, do których przez duże okna wkrada się słońce. Chcąc uchronić się przed jego nadmiernym gorącem i uniknąć upału w domu, włosi stawiają na drewno, kamień i terakotę. W łazience w stylu toskańskim pojawiają się więc płytki imitacja drewna, które do złudzenia przypominają naturalny materiał, są jednak od niego bardziej odporne na wilgoć. Chcąc również mocniej podkreślić elegancję, możemy zdecydować się na płytki imitujące szlachetny marmur lub połączyć te dwie propozycje. Sięgając do tradycji i korzeni stylu toskańskiego, dostrzeżemy bardzo często pojawiającą się tradycyjną terakotę. Dobrze sprawdzą się więc również płytki inspirowane tym materiałem na bazie gliny. Mogą być zarówno w kolorze beżowym i morelowym, jak też szarym lub pastelowym. To barwy, pojawiające się często w sielskiej toskańskiej wili.

Wnętrze ze znamionami minionych czasów
Styl toskański nie zmienia się pomimo upływu lat oraz zmieniających się trendów. Wciąż ma ten sam klimat, a czas czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym, szczególnie wśród minimalizmu oraz chłodu nowoczesności. W łazience urządzonej w duchu Toskanii pojawiają się stylizowane drewniane meble na giętych nóżkach. Są wyrazistym akcentem ze względu na bogatsze zdobienie frontów. Umywalkę umieszczamy na kamiennym blacie, który możemy wykonać z płytek imitujących marmur. Przy szafkach pojawiać się będą dekoracyjne uchwytu, które w kolorze złotym lub miedzianym nawiązują do armatury w tych barwach. Alternatywą dla drewna jest metal, półki i szafki wykonane z tego materiału mają bardziej stonowany design, co przypadnie do gustu osobom stroniącym od pretensjonalności. Jeżeli to możliwe, w centrum pomieszczenia stawiamy wannę na nóżkach o zaokrąglonych formach.

Więcej koloru i ciepła
Łazienka w stylu toskańskim powinna być ciepła i słoneczna, jednocześnie elegancka i stylowa. Aby połączyć przytulny klimat z szykownością i jednocześnie dodać wnętrzu wyrazistości, decydujemy się na żyrandole zdobione delikatnymi kryształkami. Płytki łazienkowe na ścianach lub podłodze mogą mieć wykończenie z połyskiem, natomiast lustro nad umywalką być w dekoracyjnej ramie. Naturalność i autentyczność stylizacji podkreślimy wiklinowymi koszami i drewnianymi skrzynkami na kosmetyki. Dobrze prezentować się będą też dodatki w kolorze pastelowego różu lub mocnego bordo. Styl toskański, pomimo dużego zróżnicowania, jest daleki od eklektyzmu. Są w nim widoczne wpływy stylu rustykalnego i glamour, nie brakuje również klasycznej elegancji i typowo włoskiej szyku. Z założenia w toskańskich wnętrzach ma być przyjemnie, komfortowo i nastrojowo.

Materiał partnera