Pokój dla rodzeństwa musi uwzględniać potrzeby obojga dzieci. Jeśli jedno jest chłopcem, a drugie dziewczynką może zaistnieć konflikt co do koloru. Co w takim wypadku? Sprawdź nasze propozycje.

Pokój dla rodzeństwa – jak go podzielić
Jeśli ze względu na mały metraż mieszkania musimy umieścić rodzeństwo w jednym pokoju, czeka nas skomplikowana operacja logistyczna. Każde dziecko jest odrębną indywidualnością i zasługuje na własną przestrzeń. Jednocześnie musimy godzić się z tym, że mieszkania nie są z gumy. Pokój dla rodzeństwa musi spełniać te same cechy, co pokój dla dziecka, tyle że podwójnie. A czasem nawet potrójnie. Najprostszym sposobem na odróżnienie stref wpływu chłopca i dziewczynki jest pomalowanie połowy pokoju w „męskich” barwach – granat, zieleń, szarość, błękit, a drugiej połowy w uwielbianych przez dziewczynki odcieniach różu i pasteli. Jeśli między rodzeństwem jest duża różnica wieku, w ruch mogą iść parawany lub zasłony powieszone na środku pokoju. Mają one tę zaletę, że używa się ich tylko wówczas, gdy są potrzebne. Jeśli dzieci mają zbliżone zainteresowania, można to wykorzystać, tworząc pokój z wyraźnie wydzielonymi strefami, ale wspólnymi motywami na ścianach, meblach i podłodze. Można też trzymać się jednej gamy kolorystycznej, w wersji męskiej wybierając ciemniejsze odcienie.

Pokój dla rodzeństwa – kiedy łóżko piętrowe
Piętrowe łóżko, na którym śpi rodzeństwo to rozwiązanie często stosowane w małych pokojach. Sprawdzi się, jeśli między dziećmi jest mała różnica wieku lub jeśli są tej samej płci. O ile małe dzieci chętnie śpią na łóżkach piętrowych, spierając się o to, kto będzie spał na górze, to już dzieci w wieku nastoletnim duży nacisk kładą na posiadanie własnej przestrzeni. Wówczas jedno łóżko piętrowe trzeba zamienić na dwa „parterowe”. Mogą to być nawet bardzo oryginalne łóżka w niebanalnych kształtach. W męskiej wersji często jest to samochód albo statek pirackich. Dziewczynki wybierają pastelowe łóżka małych księżniczek. Nastolatki zamieniają je na bardziej uniwersalne meble, róż i pastele są zastępowane fioletem, granatem, czasem nawet czernią.Pościel powinna być dopasowana kolorystycznie do właściwej połowy pokoju. Natomiast ręczniki dla dzieci to osobna kwestia. Jeśli na co dzień wiszą w łazience (a na ogół tak jest), to powinny raczej pasować do aranżacji łazienki. Co nie zmienia faktu, że powinny się od siebie różnić.

Pokój dla rodzeństwa – jak udekorować okno
Okno w pokoju rodzeństwa to dekoracyjne wyzwanie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z apartamentem siostry i brata urządzonym w dwóch zupełnie różnych aranżacjach kolorystycznych. Dużo zależy od tego, czy okno jest w jednej strefie czy na połączeniu dwóch. Można postawić na awangardowe rozwiązanie i powiesić zasłony w dwóch różnych kolorach, ale to rozwiązanie stosuje się raczej rzadko. Lepiej postawić na uniwersalne rozwiązania. Zamiast zasłon można powiesić rolety rzymskie w odcieniu szarości. Firanki powinny być krótkie, wieszanie firan długich do podłogi nie jest zalecane w pokoju dziecinnym.

Pokój dla rodzeństwa – jak w pełni wykorzystać mały pokój
W małym pokoju dla rodzeństwa warto zaaranżować przestrzeń tak, by maksymalnie ją wykorzystać. Dobrym rozwiązaniem są łóżka na antresoli z biurkami na dole. W pokoju rodzeństwa nie może zabraknąć praktycznych organizerów, wygodnych pudeł na zabawki i szerokich półek. Dziecko w każdym wieku polubi niską komodę, na której będzie mogło usiąść. Jeśli jest miejsce, warto, zamiast drabinki zrobić schody na łóżko na antresoli. W nich dobrze sprawdzają się wbudowane szuflady.

Materiał partnera