Policjanci z Działdowa ewakuowali klientów jednego z dyskontów przy ul. Olsztyńskiej oraz zabezpieczyli przyległy do niego teren. Powodem tego było nieodpowiedzialne zachowanie 53-latka. Mężczyzna przekazał pełniącym w tym miejscu służbę policjantom patrolu plecak, w którym był pocisk artyleryjski. 

Zdarzenia miało miejsce w piątek tuż po godzinie 15. Do policjantów pełniących służbę w okolicach dyskontu przy ul. Olsztyńskiej w Działdowie podszedł 53-letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna poinformował, że w swoim plecaku ma pocisk. Policjanci natychmiast zabezpieczyli plecak i wstępnie sprawdzili jego zawartość. Rzeczywiście znajdował się w nim pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Funkcjonariusze ewakuowali wszystkie osoby będące na terenie dyskontu i zabezpieczyli pobliski teren. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Jak się okazało, 53-latek miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. O zdarzeniu poinformowano saperów, którzy zabrali i zneutralizował niebezpieczny ładunek. Za spowodowanie zdarzenia zagrażającego życiu, zdrowiu oraz mieniu w wielkich rozmiarach kodeks karny przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

- Przestrzegamy, aby osoby, które znajdą niewybuchy, pociski czy amunicję, pod żadnym pozorem nie ruszały ich, a już na pewno nie przemieszczały się z nimi, gdyż mogą stworzyć jeszcze większe zagrożenie dla otoczenia. O znalezisku należy poinformować odpowiednie służby, które zabezpieczą i zneutralizują taki niebezpieczny przedmiot – mówi st. sierż. Justyna Nowicka z KPP w Działdowie.