Gmina Iłowo-Osada nie zapomina o osobach, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległej Rzeczypospolitej. W ostatnich latach władze pozyskały środki finansowe z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie i dokonały wymiany mogił wojennych na cmentarzu parafialnym w Białutach, w Iłowie-Osadzie i Narzymiu.

- Zachęcamy mieszkańców gminy do podtrzymywania pamięci o poległych oraz tradycji oddawania im hołdu, poprzez aktywne włączenie się w budowanie wizerunku utworzonych miejsc pamięci. Niech światło pamięci o zmarłych, którym zawdzięczamy wolność i suwerenność, będzie świadectwem naszego patriotyzmu i symbolicznym zobowiązaniem do objęcia grobu społeczną opieką. Dbajmy o pamięć i pielęgnujmy naszą wspólną tożsamość – mówi wójt Sebastian Cichocki.

Sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie ma nowe profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie. Inwestycja warta blisko 300 tys. zł była możliwa dzięki środkom z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego (115 tys. zł), budżetu gminy (142 tys. zł) oraz GOKiS (37 tys. zł). Jak mówią władze gminy, jest to sprzęt najwyższej jakości, który sprawi, że odbywające się w sali wydarzenia będą jeszcze bardziej profesjonalne. Pierwszy poważny test urządzeń miał miejsce w minioną niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie relacjonowano w internecie.

Działdowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o włamanie do przychodni lekarskiej w Iłowie i kradzież szczepionek przeciw COVID-19. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest to 38-letni mieszkaniec gminy Iłowo-Osada. 

Więcej informacji wkrótce.

O kradzieży szczepionek pisaliśmy w tym miejscu: Skradziono szczepionki przeciw COVID-19

Dziś w nocy nieznani sprawcy włamali się do przychodni lekarskiej w Iłowie. W budynku zostało wyważone okno. Wiadomo już, że z placówki zniknęły szczepionki przeciw COVID-19. Ustalono, że były to trzy fiołki, które pozwoliłyby zaszczepić 18 osób. Szczepienia, które zaplanowano na dziś zostały przełożone. 

Oprócz szczepionek zginęły również lekarstwa. Na miejscu trwają prace dochodzeniowo-śledcze, które prowadzi działdowska policja. 

Stan pomnika pomordowanych w niemieckim obozie przejściowym w Iłowie-Osadzie od dłuższego czasu wymagał renowacji. W związku z tym wójt Sebastian Cichocki wystąpił do starosty działdowskiego Pawła Cieślińskiego o pomoc w tym przedsięwzięciu. Odpowiedź nie pozostała bez echa. Powiat postanowił przekazać na ten cel 30 tys. zł. Kolejne 10 tys. zł dołożył samorząd gminny i pomnik został odnowiony. Podczas prac odnowiono tablicę pamiątkową, cokół oraz płytę główną pomnika wraz ze stopniami. Dodatkowo wykonane zostały nasadzenia i nowe granitowe słupy stylizowane na ogrodzenie więzienne. Uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika odbyło się w środę, 16 września.

Niemiecki obóz przejściowy w Iłowie-Osadzie był częścią obozu koncentracyjnego KL Soldau. Przebywali w nim Polacy oraz Rosjanie, czekający na wyjazd na przymusowe roboty. Ponadto przetrzymywano w nim matki z małymi dziećmi oraz kobiety przed rozwiązaniem ciąży. Dramatyczne warunki w obozie sprzyjały wysokiej śmiertelności, panowały choroby i głód, część dzieci wywożono w głąb Niemiec i poddawano procesom germanizacji.