W ubiegłym roku do mieszkańców miasta trafiło 35 czujników tlenku węgla, teraz Gmina-Miasto Działdowo zakupiła ich aż 176.

- Poza prowadzoną od wielu lat zarówno przez przez Wydział Zarządzania Kryzysowego oraz Straż Miejską akcją informacyjną pn. „Czad cichy zabójca”, kiedy to trafiają do nas ulotki, dotyczące zagrożenia, jakim jest czad, idziemy po raz kolejny o krok dalej. Czujniki tlenku węgla trafią do mieszkańców, zamieszkujących mieszkania komunalne, będące własnością miasta. Począwszy od 23 stycznia czujniki będą montowane przez pracowników PGKiM w mieszkaniach - mówi komendant Straży Miejskiej w Działdowie Paweł Wółkowski.

- Czujniki mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo lokatorów. Nasi pracownicy będą udzielali szczegółowych informacji odnośnie obsługi tych czujników. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby wyposażyli swoje mieszkania w takie urządzenie, często potrafiące uratować życie. Nie jest to duży wydatek, a znacząco zwiększa bezpieczeństwo — mówi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Działdowie Sławomir Pszenny.

- Bezpieczeństwo jest dla nas sprawą priorytetową, dlatego też, aby poprawić komfort życia mieszkańców miasta oraz w trosce o ich bezpieczeństwo zakupiliśmy czujniki - mówi komendant. - Przestrzegam, że tlenek węgla to gaz, który nie ma koloru ani zapachu. Jest ogromnie niebezpieczny przez cały rok, a szczególnie teraz, gdy temperatury za oknem spadają poniżej zera, a w domach trwa sezon grzewczy. Czujniki mają za zadanie wykrycie niebezpiecznego stężenia gazów i alarmowanie otoczenia o zagrożeniu. Sygnalizator obecności czadu służy do ciągłego monitoringu obecności tlenku węgla w powietrzu przez cały dzień – dodaje.

- Dziękuję naszemu komendantowi Straży Miejskiej i jednocześnie naczelnikowi Wydziału Kryzysowego Pawłowi Wółkowskiemu. To z jego inicjatywy po raz drugi przekazujemy na ręce prezesa PGKiM Sławomira Pszennego czujniki czadu. Tym razem zakupiliśmy 176 sztuk. Nie jest to symboliczna liczba i w zupełności zaspokoi potrzeby zasobu komunalnego Gminy Miasto Działdowo. Po przekazaniu tych czujników wszystkie mieszkania w naszym mieście, które są własnością miasta, będą wyposażone w te czujniki. Jest to wyraz troski naszego komendanta o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – mówi burmistrz Grzegorz Mrowiński.

mcz / UM