W najbliższą niedzielę, 8 grudnia w Działdowie odbędzie się akcja charytatywna dla 7-miesięcznej Tosi – działdowianki, która cierpi na melanozę nerwowo-skórną oraz mięsak prążkowano- naczyniowy.

Antonina Masiak urodziła się 16 kwietnia 2019 roku. Po porodzie okazało się, że jej skóra jest pokryta zmianami melanocytowymi na większości powierzchni ciała. Tosia zamiast pojechać do domu, do przygotowanego dla niej łóżeczka, została przewieziona do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Po miesiącu, serii badań, rezonansie, tomografie itp., po tym jak lekarze robili wszystko, aby polepszyć jej stan zdrowia okazało się, że Tosia cierpi na melanozę nerwowo-skórną. Niestety, choroba nie tylko jest widoczna na skórze Tosi, ale też zostawia swój ślad w móżdżku, gdzie melanocyty również się odłożyły. Komory mózgowe są powiększone, co grozi jej wodogłowiem. Na nieszczęście, to jeszcze nie koniec historii. We wrześniu przyszedł kolejny cios. Kontrolny rezonans wykazał, iż komory mózgowe znacznie się powiększyły, a jakby tego było mało, Tosi zaczął rosnąć guz na plecach. Wynik biopsji był bezlitosny. To nowotwór mięsak prążkowano- naczyniowy. Młoda działdowianka przeszła już trzy chemie.

Tosia i jej rodzice mają wspaniałych przyjaciół, którzy robią wszystko, aby im pomóc w walce z przeciwnościami. W niedzielę, 8 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Działdowie rozpocznie się akcja pomocy dla Tosi, która została połączona z pomocą dla osób chorych na białaczkę. Wszystko rozpocznie się o godzinie 15.00. Zorganizowany zostanie kiermasz, z którego dochód przeznaczony będzie na pomoc dla dziewczynki. Przewidziane są atrakcje w postaci występów muzycznych, tanecznych, stół słodkości, malowanie twarzy dla dzieci, niespodzianki i wiele innych. W akcję zaangażowało się całe Działdowo. Jak mówią organizatorzy, pomoc oferowana jest z każdej strony – zarówno od mieszkańców jak i przedsiębiorców, którzy oferują przedmioty na kiermasz i licytację. Warto zaznaczyć, że tego dnia dostępne będzie również stanowisko fundacji DKMS, gdzie będzie można się zarejestrować jako dawca szpiku.