Za równy tydzień mija termin zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu. Wiemy już, że na listach znajdą się osoby z terenu powiatu działdowskiego. Wśród nich jest m.in. były starosta Marian Janicki czy obecny zastępca burmistrza Działdowa Andrzej Wiśniewski.

Prezydent Andrzej Duda termin tegorocznych wyborów parlamentarnych ustalił na niedzielę, 13 października. Podobnie jak w latach poprzednich powiat działdowski znalazł się w okręgu elbląskim obejmującym jedno miasto na prawach powiatu oraz 8 powiatów: nowomiejski, braniewski, działdowski, iławski, bartoszycki, lidzbarski, ostródzki i oczywiście elbląski. W okręgu wybranych zostanie ośmiu posłów. Warto zaznaczyć, że w ostatnich wyborach zwyciężyło tu Prawo i Sprawiedliwość (4 posłów), drugie miejsce zajęła PO (3), a trzecie Kukiz’15 (1).

W dobiegającej końca kadencji ani w Sejmie, ani w Senacie nie ma żadnego mieszkańca powiatu działdowskiego. W poprzednich latach - nieprzerwanie od 1991 do 2015 roku - w ławach poselskich zasiadał Stanisław Żelichowski z Iłowa. Czy po najbliższych wyborach coś się zmieni? Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że zamierza kandydować co najmniej 6 osób.

Więcej w dzisiejszym wydaniu TD.