Nietypowe i efektownie wyglądające prace odbywały się ostatnio na torach kolejowych na odcinku z Działdowa do Olsztynka. Wszystko za sprawą specjalnego pociągu do szlifowania szyn.

Specjalny pociąg firmy Speno szlifował tory na ponad 50-kilometrowym odcinku z Olsztynka do Działdowa. Ważąca 270 ton i długa na 80 m maszyna badała ultradźwiękami powierzchnię szyn, a następnie szlifowała je specjalnymi tarczami. Praca odbywała się z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. Nocne prace maszyny nie miały wpływu na ruch kolejowy. Jak mówią przedstawiciele PKP PLK, poprawa układu torów i powierzchni szyn zwiększa komfort jazdy, niweluje hałas przejeżdżających pociągów oraz wydłuża czas eksploatacji linii. Zapewnione jest większe bezpieczeństwo i sprawne podróże.

Szlifowanie torów oznacza, że kończą się główne prace w torach jednej z najważniejszych linii kolejowych w województwie warmińsko-mazurskim. Po uzyskaniu dokumentów certyfikujących do końca roku pociągi pojadą do 140 km/h. Czas przejazdu między Olsztynem a stolicą kraju najszybszym pociągiem będzie trwał nieco ponad 2 godz.