Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński poinformował, że podjął trudną decyzję o dalszym zamknięciu działdowskich przedszkoli. Będzie ona obowiązywać przynajmniej do 24 maja. - Decyzja została podjęta po wnikliwej analizie sytuacji epidemiologicznej w powiecie działdowskim, a także w wyniku konsultacji z dyrektorami przedszkoli samorządowych – informuje burmistrz.

Z informacji przekazanych przez dyrektorów placówek jednoznacznie wynika, że zainteresowanie zapewnieniem opieki przedszkolnej dla dzieci wskazało zaledwie 8 proc. rodziców. - Wielu rodziców, wyrażając swoje zaniepokojenie o bezpieczeństwo dzieci, informowało o chęci pozostania w domu i korzystania z zasiłku opiekuńczego. W naszej ocenie ryzyko zakażeń jest nadal bardzo wysokie. Potwierdzają to statystyki z ostatnich dni publikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Naszym priorytetem jest zapewnienie zdrowia dzieciom, rodzicom oraz pracownikom przedszkoli. W obecnej sytuacji oczekujemy precyzyjnych wytycznych poszczególnych ministerstw oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które będą organizacyjnie możliwe do spełnienia i pozwolą samorządom w sposób maksymalny zagwarantować bezpieczeństwo całej społeczności przedszkolnej – mówi Grzegorz Mrowiński.

- Jednocześnie informuję, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja. Nadal będzie on przysługiwać rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem – dodaje burmistrz.

Warto zaznaczyć, że taką samą decyzję podjął burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.