Z powodu dużego zagrożenia koronawirusem, dyrektor działdowskiego szpitala Ireneusz Weryk wprowadził szereg obostrzeń, które obowiązywać będą do odwołania.

Pierwszą decyzją jest zakaz odwiedzin we wszystkich oddziałach. - Pacjent ma prawo do kontaktu z osobami bliskimi telefonicznie. Zdrowy opiekun prawny lub przedstawiciel ustawowy ma prawo przebywać z dzieckiem lub z osoba niepełnosprawną w oddziale – czytamy w informacji. Ponadto wstrzymane zostały wszystkie badania komercyjne w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym, przyjęcia planowane na oddziały zabiegowe i zachowawcze, planowane zabiegi operacyjne, zabiegu ambulatoryjne w dziale fizjoterapii (z wyjątkiem pacjentów, dla których przerwanie fizjoterapii łączy się z zagrożeniem życia lub poważnym, nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu) oraz inne planowe zabiegi diagnostyczno-terapeutyczne (z wyjątkiem tych, które związane są z przypadkami onkologicznymi potwierdzonymi lub wysoce prawdopodobnymi). Ponadto wstrzymane są świadczenia w poradniach specjalistycznych (z wyjątkiem pilnych). Terminy wizyt będą przekładane co najmniej o dwa tygodnie.

Ograniczone odwiedziny dla świeżo upieczonych ojców
W związku z ryzykiem zachorowań wywołanych zakażeniem oraz ze względu na wzrost zachorowań na inne infekcje wirusowe, szpital wprowadził również zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. - Mając na uwadze powyższe oraz w związku z zaleceniami konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii wprowadzamy zakaz uczestnictwa osób bliskich przy porodach rodzinnych – informuje dyrektor. Nowonarodzone dziecko ojciec może odwiedzić tylko i wyłącznie po spełnieniu trzech warunków. Są nimi: uzyskanie pisemnej zgody ordynatora, kierownika działu lub lekarza rodzinnego, poddanie się ocenie stanu epidemiologicznego i klinicznego, a także podanie danych osobowych do wykazu osób odwiedzających. Czas wizyty jest ograniczony. - Przepraszamy za zaistniałą sytuację i prosimy o wyrozumiałość. Zdajemy sobie sprawę, że narodziny dziecka są niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu rodziców, ale bezpieczeństwo mam i dzieci jest dla nas priorytetem – mówi dyrektor Ireneusz Weryk.

Rejestracja telefoniczna
W związku z sytuacją dyrektor zezwolił wszystkim pracownikom medycznym na udzielanie pacjentom porad przez telefon lub w każdej innej formie wykorzystującej narzędzia teleinformatyczne, w dowolnym zakresie, zgodnym z kompetencjami, który, według ich oceny, nie stanowi zagrożenia dla życia lub nie grozi poważnym, nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu lub ciężkim, nieodwracalnym kalectwem. Rejestracja pacjentów, uprzednio przyjętych w trybie pilnym, na kolejne wizyty ambulatoryjne, w wyniku konieczności kontynuacji leczenia, odbywają się wyłącznie drogą telefoniczną (23 697 25 22 lub 23 697 22 11 wew. 250). W przypadku potrzeby przedłużenia zwolnienia lekarskiego lub wystawienia e-recepty należy kontaktować się z Centralną Rejestracją telefonicznie 23 697 25 22, 23 697 22 11 wew. 250 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.