Parafia pw. św. Barbary w Rumianie złożyła wniosek do Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie realizacji zadania polegającego na remoncie dachu zabytkowego kościoła wraz z odgromieniem i orynnowaniem. Decyzją szefa tego resortu parafii została przyznana dotacja w wysokości 170 tys. zł.

Prace remontowe będą polegać na wykonaniu robót konserwatorskich przy konstrukcji więźby dachowej (wymiana części krokwi, słupów, mieczy, zastrzałów, uzupełnienie ubytków w elementach więźby, wykonanie impregnacji środkami ognioochronnymi, owadobójczymi i grzybobójczymi) i wymianie części pokrycia z gontu. Ponadto będą prowadzone prace remontowe na wieży i przy sygnaturce, wymienione zostaną rynny i rury spustowe, a także instalacja odgromowa. Przewiduje się, że całkowity koszt realizacji zadania wyniesie 217.223 zł. Trwają już prace budowlane na obiekcie. Ich zakończenie zaplanowano na 30 listopada 2017 r.

Będziemy wdzięczni za każdą darowiznę na powyższy cel!

Stowarzyszenie na rzecz Renowacji i Konserwacji Kościoła św. Barbary w Rumianie
Rumian 16, 12-220 Rybno nr konta: 89 8215 1016 2003 0732 8015 0001
Bank Spółdzielczy w Działdowie z siedzibą w Lidzbarku, oddział w Rybnie

Kościół w Rumianie – jednonawowy, na planie prostokąta, z wydzielonym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium - został wybudowany w latach 1713- 1716. W jego wnętrzu zachowało się wyposażenie pochodzące prawdopodobnie z wcześniejszego kościoła. Można tu zobaczyć: późnogotycki krzyż relikwiarzowy i pacyfikał z I poł. XVI w., manierystyczne - ołtarz św. Krzyża i ambonę, monstrancję oraz relikwiarz z XVII wieku, neobarokowe organy, a także zespół obiektów z XVIII w.: ołtarz główny poświęcony św. Barbarze, ołtarz boczny, belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania, polichromie na stropach nawy oraz ścianach i drzwiach do zakrystii, chór organowy i rokokową monstrancję. 

 Artykuł sponsorowany

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!