Ponad tysiąc osób 16 czerwca skorzystało z możliwości przejazdu pociągiem na trasie Działdowo-Lidzbark-Działdowo. Było to możliwe dzięki Stowarzyszeniu Wspierającemu Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”. Prawie 500 osób podpisało petycję do marszałków województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego w sprawie przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii Działdowo-Brodnica.

- Przyznam szczerze, że nie spodziewaliśmy się, że nasza inicjatywa spotka się z takim odzewem mieszkańców Działdowa, Lidzbarka i Płośnicy oraz miłośników kolei. Cieszy nas fakt, że pociąg jeździł pełen. Jeszcze bardziej cieszy nas to, że wśród pasażerów było tak wiele dzieci. Mam świadomość, że dla większości z nich była to pierwsza w życiu podróż pociągiem – mówi Tomasz Dudaniec, prezes Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”. – Kiedy jesienią ubiegłego roku, przy okazji konsultacji społecznych tzw. Wieloletniego Planu Utrzymania, wróciliśmy do tematu reaktywacji połączeń na linii 208 Działdowo-Brodnica, wielu pisało, że tory są zarośnięte, a nawet rozebrane… Nie zniechęciły nas te sceptyczne głosy. Zmobilizowaliśmy lokalne samorządy, stowarzyszenia i osoby prywatne, żeby wzięły udział w konsultacjach, ponieważ w projekcie planu linia 208 znalazła się w najniższej kategorii D, wśród zamkniętych, a czasami nawet nieistniejących już fizycznie linii kolejowych. Kiedy opublikowano raport z konsultacji, okazało się, że najwięcej uwag dotyczyło właśnie linii 208. Niestety, Ministerstwo Infrastruktury nie uwzględniło sugestii przeniesienia linii do kategorii C i jednocześnie poinformowało, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w razie wznowienia ruchu pasażerskiego, przenieść ją do wyższej kategorii – informuje.

Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!