Przed Sądem Rejonowy w Działdowie rozpoczął się dziś proces sześciorga pracowników lidzbarskiego domu dziecka, którzy zostali oskarżeni o znęcanie się nad wychowankami. Sprawa wyszła na jaw w listopadzie 2014 roku.

Wśród oskarżonych jest była dyrektor placówki, jej zastępca, a także czworo wychowawców. Wszyscy nie przyznają się do winy. Dzisiejsza rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Wiadomo jedynie, że doszło do odczytania aktu oskarżenia, a także składania wyjaśnień.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Działdowie umorzył postępowanie w tej sprawie. Sędziowie dopatrzyli się niespójności pomiędzy prokuratorskim postanowieniem o przedstawieniu zarzutów, a aktem oskarżenia. Według sądu prokuratura rozszerzyła podejrzanym zarzuty, ale nie poinformowała ich o tym w postępowaniu przygotowawczym. To miało naruszyć prawo do obrony. Zażalenie na tę decyzję złożyła do sądu wyższej instancji Prokuratura Rejonowa w Ostródzie, która prowadziła śledztwo. Dwa miesiące później postanowienie zostało uchylone przez Sąd Okręgowy w Elblągu i przekazane do ponownego rozpoznania.

Sensacyjne doniesienia z lidzbarskiego domu dziecka wyszły na jaw pod koniec listopada 2014 roku. Wtedy to działdowska policja otrzymała informację o nieodpowiednich metodach wychowawczych stosowanych przez dyrekcję domu dziecka. Potwierdził ją członek rodziny jednego z wychowanków placówki. Funkcjonariusze ustalili, że na terenie placówki może dochodzić do krzywdzenia dzieci.

 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!