Do sensacyjnego odkrycia doszło w miniony piątek w lesie pod Lidzbarkiem. Znaleziono tam zbiorową mogiłę, w której spoczywały szczątki 39 żołnierzy niemieckich. Wszystko wskazuje na to, że zginęli oni w styczniu 1945 roku w pobliskim szpitalu.

O tym, że w lesie pod Lidzbarkiem może znajdować się mogiła, poinformował Piotr Rydel, mieszkaniec Rumiana, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej. Wszystko dzięki opowieściom nieżyjącego już Kazimierza Komoszyńskiego, który relacjonował mu, iż jako młodzieniec widział tam zamarzniętego oficera niemieckiego, który kilka dni później miał być pochowany. Podczas jednego ze spacerów pan Kazimierz wskazał dokładne miejsce. Było to 3 lata temu. Od tamtej pory Piotr Rydel starał się sprawdzić, czy rzeczywiście znajdują się tam szczątki żołnierza. O całej sprawie powiadomił Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie „Pamięć”. Jej ekipa odwiedziła las pod Lidzbarkiem w miniony piątek. Pracownicy byli przygotowani na niewielką pracę. Jak mówili, wykopanie szczątków jednego żołnierza miało im zająć około 4 godzin. Jednak to, co odkryli, sprawiło, iż musieli zostać 3 dni. Okazało się bowiem, iż w tym miejscu znajdowała się zbiorowa mogiła, gdzie wykopano łącznie szczątki aż 39 żołnierzy.

Więcej w dzisiejszym numerze TD. (kup e-wydanie)


Fot. PP

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!