Sąd Rejonowy w Działdowie umorzył postępowanie w sprawie pracowników domu dziecka w Lidzbarku, którzy zostali oskarżeni o znęcanie się nad wychowankami. Postanowienie nie jest prawomocne. 

Dziś miał się rozpocząć proces byłej dyrektorki, jej zastępcy oraz czworga wychowawców domu dziecka w Lidzbarku, którzy zostali oskarżeni o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad wychowankami. Za czyny, do których się nie przyznali, groziła im kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Procesu w najbliższym czasie jednak nie będzie. Wszystko przez decyzję Sądu Rejonowego w Działdowie, który w dniu wczorajszym umorzył postępowanie. Sędziowie dopatrzyli się niespójności pomiędzy prokuratorskim postanowieniem o przedstawieniu zarzutów, a aktem oskarżenia. Według sądu prokuratura rozszerzyła podejrzanym zarzuty, ale nie poinformowała ich o tym w postępowaniu przygotowawczym.  To naruszyłoby prawo do obrony.

Sprawa nie jest jednak zakończona. Prokuratura Rejonowa w Ostródzie, która sporządziła akt oskarżenia, może teraz złożyć zażalenie do sądu wyższej instancji. Czy tak się stanie? Decyzja ma zapaść po zapoznaniu się z postanowieniem sądu i jego pisemnym uzasadnieniem.

Przypomnijmy, że sprawa wyszła na światło dzienne pod koniec listopada 2014 roku. Wtedy to działdowska policja otrzymała informację o nieodpowiednich metodach wychowawczych stosowanych przez dyrekcję domu dziecka. Potwierdził ją członek rodziny jednego z wychowanków placówki. Funkcjonariusze ustalili, że na terenie placówki może dochodzić do krzywdzenia dzieci.

Więcej w najbliższym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!