Zima coraz bliżej. Już teraz temperatura oscyluje około zera stopni Celsjusza, a będzie coraz zimniej. W tej sytuacji wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Policjanci zwracają się z apelem, aby nie przechodzić obok nich obojętnie. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

- Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policjanci Warmii i Mazur odnotowują przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Podczas zeszłorocznej zimy w okresie od listopada 2016 do końca marca 2017 roku odnotowano 10 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia – informuje st. sierż. Justyna Nowicka z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie.

By przeciwdziałać przypadkom zamarznięć, od początku listopada warmińsko-mazurscy policjanci rozpoczęli wzmożone działania pomocowe. Mają one na celu dotarcie do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne i udzielanie im niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi funkcjonariuszami straży miejskiej, przeprowadzają stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas podejmowanych interwencji policjanci odwożą potrzebujących do schroniska, do izby wytrzeźwień, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe siedzące na mrozie w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności bądź trudnej sytuacji materialnej, mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.

- Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, zamieszkujące pustostany czy też kanały ciepłownicze – apeluje st. sierż. Justyna Nowicka. - Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane – dodaje.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź policję, a jeśli mamy takie możliwości, osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada 2017 roku funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród placówek na terenie naszego województwa, które udzielają tymczasowego schronienia, jest noclegownia dla bezdomnych w Działdowie przy ulicy Księżodworskiej 23.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!