Dziś w nocy palił się zabytkowy budynek przy ul. Nidzickiej 4, w którym przez wiele lat mieściła się plebania. Pożarowi uległ m.in. dach budynku. W akcji gaśniczej uczestniczyli strażacy z Działdowa oraz okolic.

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że w tym samym czasie, na terenie budynku nowej plebanii, zatrzymany został mężczyzna, który zabarykadował się i był uzbrojony w nóż. Miał przy sobie także skradzione przedmioty. Aktualnie jest przesłuchiwany.

Plebania przy ul. Nidzickiej 4 została wybudowana w latach sześćdziesiątych XIX w., a jej powstanie wiązało się z budową pierwszej świątyni w tej części miasta, zastąpionej pod koniec tego wieku przez dzisiejszy kościół św. Wojciecha. W pierwszym okresie istnienia plebanii (ok. 1872 r.) dobudowano do niej dom przeznaczony na szkołę - początkowo jednoklasową i mieszkanie dla nauczyciela. Jedno ze skrzydeł zostało zniszczone w 1914 r. i odbudowane dwa lata później. W ostatnich latach budynek stał pusty i nieużywany.

Więcej w jutrzejszym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!