„Wolne sądy”, „Trzy razy weto”, „Wolność, równość, demokracja” – to hasła, które usłyszeć można było podczas niedzielnego protestu pod Sądem Rejonowym w Działdowie. Działdowianie manifestowali w obronie wolnych i niezawisłych sądów. Na spontaniczną, jak mówią uczestnicy, demonstrację przyszło około 100 osób. Odbywające się w całym kraju protesty okazały się skuteczne. Prezydent RP Andrzej Duda poinformował wczoraj, że zawetuje ustawy o SN i KRS.

Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie odbywają się również w Działdowie. Początkowo nieśmiałe, teraz nabierają coraz bardziej na sile. Pierwszy akcent manifestacji można było zauważyć już w czwartek wieczorem. Wtedy to pod Sądem Rejonowym w Działdowie ktoś zapalił znicz. Z biegiem czasu było ich coraz więcej. – Te pierwsze płomyki spowodowały, iż iskra zaczęła mocniej płonąć i postanowiliśmy spotkać się pod budynkiem sądu w piątkowy wieczór – mówi Zbigniew Kociela. Ostatecznie pod sąd przybyło około 20 osób. Na tym działdowianie nie przestawali, zaczęli nagłaśniać sprawę i kolejnego dnia, w sobotę, było ich już 50. O protestach zaczęło się robić coraz głośniej, szczególnie w internecie, to sprawiło, iż w niedzielny wieczór protestowało już 100 osób.

Protesty w całej Polsce, również te w Działdowie, przyniosły skutek. Wczoraj rano prezydent RP Andrzej Duda poinformował, iż zawetuje dwie ustawy PiS o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł ingerować w pracę SN, nie wspomnę już o sędziach. Dlatego ubolewam, że projekt ustawy o SN przed jego złożeniem w Sejmie nie był mi przedstawiony. Zdecydowałem, że zawetuję ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS – powiedział prezydent. 

Cały artykuł w TD nr 30 z dnia 25 lipca 2017r. (kup e-wydanie)

Kliknij by zobaczyć galerię zdjęć

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!