W tym roku mamy wyjątkowo częste opady deszczu. Ważne jest więc, aby dbać o urządzenia melioracyjne, by działały prawidłowo i nie powodowały podtopień. O ich konserwację zaapelował ostatnio wójt gminy Iłowo-Osada Sebastian Cichocki.

W opublikowanym 23 listopada ogłoszeniu wójt przypomina o utrzymywaniu urządzeń melioracyjnych wodnych szczegółowych, w tym rowów melioracyjnych. - W celu zapobiegania lokalnym podtopieniom pojawiającym się zwłaszcza wiosną oraz po intensywnych opadach atmosferycznych przypominam, że o urządzenia melioracyjne trzeba dbać systematycznie. Rowy powinny być udrożnione na całej swojej długości. Konserwacja odcinka rowu melioracyjnego położonego wyżej nie spowodowuje spływu wód w sytuacji, gdy dolny odcinek nie będzie zapewniał odpływu. Szczególnie istotne jest zapewnienie właściwego utrzymania i funkcjonowania dolnych odcinków rowów i rurociągów drenarskich – czytamy. Sebastian Cichocki poinformował również, że obowiązek dotyczy wszystkich właścicieli gruntów, na których znajdują się takie urządzenia, a jeżeli urządzenia są objęte działalnością spółki wodnej – do tej spółki. Wójt podkreślił także, iż według przepisów prawa gmina nie ma możliwości poniesienia wydatków z budżetu gminy na utrzymanie urządzeń znajdujących się na gruntach prywatnych. Z pieniędzy gminy utrzymywane są jedynie rowy oraz przepusty znajdujące się w drogach gminnych.

 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!