Pomnik i jego otoczenie – w istocie cmentarz -  usytuowane w lesie pod Białutami, jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej na pograniczu mazowiecko-mazurskim, będą wreszcie odnowione.  Jest to przede wszystkim efekt determinacji  - podkreślmy – wójta gminy Iłowo-Osada Sebastiana Cichockiego. 

Tutaj spoczywa w masowych mogiłach  – według szacunkowych danych Rady Ochrony  Pamięci Walk i Męczeństwa – około 12  tys. więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu w Działdowie (Soldau).  Tutaj zostali rozstrzelani.  Niewykluczone, że ta ziemia kryje w sobie prochy obu rządców diecezji płockiej: błogosławionych abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i  bpa Leona Wetmańskiego. Być może tu znalazł wieczny odpoczynek także kapelan arcybiskupa,  ks. Adam Zaleski (magister germanistyki),  który – mimo że miał szansę na ocalenie swego życia – do końca pozostał przy swoim pasterzu i razem z nim poniósł męczeńską śmierć. Nawiasem mówiąc, brat ks. Adama – Stefan (1922-2002) – też był kapłanem. W latach 1969 – 1997 zarządzał parafią w Bieżuniu, u tamtejszych wiernych zyskując opinię niezwykle gorliwego duszpasterza. 

Więcej w najbliższym wydaniu "TD" z dnia 22 sierpnia 2017r. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!