Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie informuje o wysokim zagrożeniu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu działdowskiego.

Wiąże się to bezpośrednio z bardzo dużym ,,skokiem” choroby u dzików na terenie województwa mazowieckiego. W ciągu ostatnich dni choroba przemieściła się o 50 km - z okolic Nasielska w okolice Ciechanowa. Choroba stwierdzona u kilku dzików w błyskawicznym tempie spowodowała wybuch choroby w liczącym 1324 szt. świń gospodarstwie w miejscowości Gumowo (gm. Ciechanów). W linii prostej odległość do granicy powiatu działdowskiego wynosi już tylko 35 km.

- W ostatnich tygodniach stwierdzono również nowe ogniska choroby w liczbie 25, w gospodarstwach utrzymujących świnie, w tym w województwie warmińsko- mazurskim w 10 gospodarstwach. Aktualny, bardzo niekorzystny stan wywiązywania się zakażeń ASF potwierdza sezonowość choroby związaną m.in. grzybobraniem, z pracą w lesie przy wycince drzew, z pracami polowymi i możliwością przeniesienia wirusa na ubraniach a szczególnie obuwiu, które powinny być przed wejściem do chlewni zmieniane i dezynfekowane oraz na maszynach rolniczych, które należy przed wjazdem do gospodarstwa dezynfekować - czytamy w komunikacie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Działdowie

W związku z zagrożeniem szerzenia się choroby, na terenie powiatu działdowskiego z dniem 23 lipca wprowadzony został Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego odstrzał sanitarny dzików, zmierzający do znacznej ich redukcji

Wobec powyższego stanu, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Działdowie zobowiązuje hodowców świń do bezwzględnego przestrzegania wszystkich wymogów w zakresie bioasekuracji, wynikającej z przepisów prawa, stosowanie skutecznej dezynfekcji osób, pojazdów, maszyn. Inspektorat prosi o zachowanie porządku na terenie gospodarstw, likwidacji chwastów i eliminacji wszelkich zagrożeń mogących mieć wpływ na przeniesienie wirusa, w tym zwierzęta dzikie, ptaki, gryzonie, owady, wolno biegające zwierzęta domowe, czyli psy i koty, które nie mogą wchodzić na teren chlewni.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!