Na tych obrazach można zobaczyć ruiny mławskiego getta, mazurski cmentarz, rodzinę witającą żołnierza. Albo czołg, którym uciekł z niemieckiej armii wcielony do Wehrmachtu mieszkaniec Działdowszczyzny (jego historię wykorzystano w serialu „Czterej pancerni i pies”). Ale są tu także obrazy, na których się zderzają lub przenikają jedynie jaskrawe kolory, płaszczyzny, kontury.

Być może należałoby mówić o dwóch wystawach. Kilkanaście prac to czysta, ekspresyjna abstrakcja. Natomiast ponad czterdzieści – to ilustracje różnych wydarzeń przede wszystkim z okresu II wojny światowej z terenu tzw. pogranicza (okolic Mławy i Działdowa).

O tym „dualizmie” wystawy - zatytułowanej „Forma i treść” - mówił jej komisarz Szymon Zaremba podczas oficjalnego otwarcia. Jak wyjaśnił, „formę” reprezentują obrazy abstrakcyjne, „treść” - realistyczne.
Ciekawie zredagowano także katalog wystawy. Do wielu obrazów cyklu historycznego dołączono krótkie komentarze naszych regionalistów, historyków, świadków wydarzeń i ludzi pamiętających ówczesne realia. Autorami tych tekstów są: dr Leszek Arent, Beata Grędzińska, Anna Kamecka, Marian Odachowski, Dariusz Piotrowicz, Franciszek Skibicki, Ewa Sotomska, Tadeusz Szambora, Irena Walasek (mama artysty) i Urszula Wolska (teściowa).

Przekaz prezentacji jest czytelny. Historia tych ziem (i w ogóle Polski) jest dramatyczna, powikłana i nie poddaje się łatwym, jednoznacznym ocenom. Ilustruje to chociażby obraz „Szafa moich synów”, przedstawiający kobietę wpatrzoną w trzy wiszące mundury różnych armii.

Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!