Na ostatniej prostej są prace związane z przygotowaniem dokumentacji technicznych niezbędnych do rewaloryzacji działdowskich koszar, w których w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz zagłady. Zapomniany przez wiele lat pomnik historii można uratować. Potrzebne są jednak pieniądze z zewnątrz.

Stan działdowskich koszar jest coraz gorszy. W skutek długotrwałego zalewania wodą oraz korozji budynek znajduje się w stanie katastrofy budowlanej. W 2017 roku zawaliła się większość drewnianych stropów, ponadto ściany zewnętrze są częściowo zawalone lub znacznie wychylone. W stosunkowo dobrym stanie zachowały się natomiast murowane części obiektu, tj. klatki schodowe i piwnice części starszej oraz nowsze skrzydło budynku, jednak i one wymagają pilnych robót zabezpieczających, w szczególności wykonania nowych dachów. Konkretne działania w sprawie rozpadającego się budynku władze miasta podjęły w listopadzie 2017 roku. Wtedy to podczas sesji Rady Miasta Działdowo przeznaczono 350 tys. zł na wykonanie niezbędnych badań oraz opracowanie dokumentacji technicznej rewaloryzacji zabytkowego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu. W wyniku konkursu okazało się, że zadanie kosztowało 180 tys. zł, a jego realizacji podjęło się przedsiębiorstwo z Chłopowa w woj. zachodniopomorskim.

Więcej w dzisiejszym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!