Podczas oficjalnego otwarcia gotyckiej części zamku krzyżackiego w Działdowie, grupa radnych, a także burmistrzowie miasta przekazali do zbiorów muzeum miedzioryt. O szczegóły zapytaliśmy pomysłodawcę tej niespodzianki – radnego Sławomira Pszennego.

W czasie uroczystego otwarcia zamku wręczyliście państwo unikatowy, prezent..
Tak, jest oryginalny miedzioryt antykwaryczny opatrzony łacińskim napisem: Rex Sueciae Missum z Imperatore Turcico Legatum Hanassa Mustapha Aga. Audit Soldoviae An. 1656 przedstawiający króla Szwecji Karola X Gustawa przyjmującego w Działdowie hołd ambasadora Imperium Osmańskiego - Mustapha Aga - tureckiego dyplomaty żyjącego w pierwszej połowie XVIII wieku. Był on najpierw tureckim posłem na dwór cara Rosji, a w latach 1727-1728 ambasadorem Turcji w Sztokholmie.

Skąd wiemy o obecności króla na działdowskim zamku?
Właśnie z rysunków Erika Dahlbergha szwedzkiego marszałka polnego, urzędnika, dyplomaty, oficera, historyka, kartografa. Oprócz swych zdolności politycznych i architektonicznych był on również rysownikiem. W Szwecji był bardzo znaną postacią. W 1656 Dahlbergh został wezwany przez króla szwedzkiego Karola X Gustawa. Przybył do Polski tuż przed bitwą pod Warszawą, stworzył wówczas pierwszy z serii jego wielu rysunków. Króla już nie zastał w obozie pod Nowym Dworem Mazowieckim i wyruszywszy wzdłuż Wisły do Torunia, z rąk króla odebrał we Fromborku 26 września 1656 dyplom nominacji na naczelnego kwatermistrza w randze podpułkownika. Zadaniem jego było nadzorowanie zdobytych zamków i twierdz i ocena możliwości ich umocnienia lub zniszczenia - w ten sposób zniszczono zamki w Złotowie, Łowiczu i Kruszwicy. Niemniej, zanim wydał rozkaz zniszczenia, sporządzał dokumentację, którą możemy podziwiać także dzisiaj. Rysunki Dahlbergha w większości zachowały się w szwedzkich bibliotekach i muzeach. Duża ich część jeszcze za życia artysty stała się podstawą do miedziorytów. Przenosili je na miedziane płyty tzw. rytownicy - ilustratorzy, którzy pracowali pod nadzorem samego Dahlbergha. Wówczas to rysunki tuszem wykonywane gdzieś nad Sanem czy Wartą uzupełniano ramkami, napisami, herbami. W ten sposób jeszcze wzrastała ich wartość dokumentalna.

Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!