Na ten moment mieszkańcy Działdowa czekali ponad 100 lat. Dokładnie tyle minęło od rozpoczęcia prac remontowych w gotyckiej części zamku. Po nieudanych remontach, przerywanych m.in. wojnami, tym razem prace udało się zakończyć.

Uroczystości zaplanowano na piątek, 7 września. Otwarciu wyremontowanej części zamku towarzyszyć będzie wiele wydarzeń. Część oficjalna rozpocznie się już o godzinie 10.00. Udostępnienie ekspozycji muzealnej mieszkańcom Działdowa i turystom zaplanowano na godzinę 15.00. Do godziny 19.30 każdy chętny będzie mógł wejść do zamku i podziwiać przestrzeń po rewitalizacji. W międzyczasie na dziedzińcu zamkowym odbywać się będą pokazy i animacje rycerskie. Odwiedzać będzie można także stoiska średniowieczne. Ponadto o godzinie 19.30 rozpocznie się Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich, a o 20.30 pokazy ognia.

To jednak nie wszystko. W sobotę oraz niedzielę w Parku Honorowych Dawców Krwi przy ul. Wolności oraz na Pl. Mickiewicza w Działdowie odbędzie się spektakl historyczny „Od Tannenberga do Niepodległości. Działdowo 1914-1920”. W spektaklu weźmie udział 12 grup rekonstrukcyjnych z Polski i jedna z Litwy. Podczas widowiska zużyte zostanie około 4000 sztuk amunicji hukowej, zastosowane zostaną środki pozoracji pola walki w postaci efektów pirotechnicznych, przypominające eksplozje artyleryjskie. Planowane są też inne atrakcje, m.in. pokaz kawaleryjski, prezentacja umundurowania i wyposażenia żołnierzy carskich, pruskich oraz polskich z okresu I wojny światowej, jak też pokaz działoczynu przy armacie rosyjskiej. Na potrzeby spektaklu powstanie w parku specjalnie przygotowana scenografia. Spektakl ma łączyć w sobie elementy teatralne, wydarzenia historyczne i muzykę, by przenieść widza do autentycznych miejsc w historii miasta Działdowa. Stanowi też próbę podjęcia żywego dialogu z pamięcią o czasach I wojny światowej, odradzaniu się II Rzeczpospolitej i skonfrontowaniem jej ze współczesnym, codziennym życiem naszego miasta.

Harmonogram wydarzenia
8 września – sobota (Park Honorowych Dawców Krwi, Działdowo)
10:00 – otwarcie obozowiska wojskowego dla publiczności
11:00, 15:00 – próby do inscenizacji
16:00 – pokazy związane ze sztuką wojenną w odstępach co 30 minut (pokaz musztry, pokaz kawaleryjski, pokaz uzbrojenia, pokaz artyleryjski)
19:30 - spektakl historyczny część I „Od Tannenberga do Niepodległości. Działdowo 1914-1920” (Przedstawienie losu żołnierzy polskich w armiach zaborczych od 1914 r. do 1918 r.)

9 września – niedziela (Pl. Mickiewicza, Działdowo)
9:30 – próba przed inscenizacją
11:30 – spektakl historyczny część I „Od Tannenberga do Niepodległości. Działdowo 1914-1920” (Odtworzenie przejęcia Działdowa z rąk niemieckich przez żołnierzy Błękitnej Armii Hallera)

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!