Bezpańskie psy stają się coraz większym problemem dla władz Działdowa. W ubiegłym roku na opiekę nad zwierzętami w schroniskach miasto wydało blisko 70 tys. zł. Urzędnicy są przekonani, że w większości przypadków bezdomne psy podrzucane są z okolicznych miejscowości.

Wszystkie bezpańskie psy znalezione na terenie Działdowa przewożone są do schroniska „Podaj Łapę” w Tatarach koło Nidzicy. Właścicielem tego miejsca jest Ekologiczny Związek Gmin „Działdowszczyzna”. Aktualnie na terenie schroniska są 32 psy, które zostały przetransportowane z Działdowa. Dla budżetu miasta to duży problem, ponieważ za opiekę nad czworonogami trzeba zapłacić i to nie mało. Miasto ponosi koszty, które złożone są z kilku opłat. Po pierwsze każdy pies zarejestrowany w schronisku w Tatarach otrzymuje tzw. pakiet startowy, czyli niezbędne szczepienia, odrobaczanie oraz 2-tygodniową kwarantannę. Za tę usługę miasto każdorazowo płaci 61 zł. Dodatkowo za transport musi uiścić opłatę 2,26 zł za każdy kilometr. Największym kosztem jest jednak opłata dniowa. Utrzymanie czworonoga w schronisku kosztuje 8 zł dziennie. Aby zobrazować problem, należy podać, że w 2015 roku miasto zapłaciło za opiekę nad bezdomnymi psami 43 495,50 zł, rok później było to już 53 747,69 zł, a w 2017 r. – 67 880 zł. Pieniądze na ten cel pochodzą m.in. z podatku od posiadania psa, jednak nie pokrywają one w pełni ponoszonych opłat. W 2015 roku z tytułu podatku do kasy miejskiej wpłynęło 31 000zł, rok później 32 805, zaś w 2017 – 31 718 zł. Skąd biorą się bezpańskie psy w Działdowie? Według urzędników czworonogi pochodzą z sąsiednich miejscowości, skąd uciekają i się rozmnażają lub są tu po prostu podrzucane. W 2016 roku ze schroniska w Tatarach zaadoptowano 13 psów pochodzących z Działdowa, w ubiegłym roku liczba ta wynosiła 15, zaś do końca marca br. przygarnięto 3 czworonogi.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!