Budowa kilkudziesięciu kurników w Sarnowie, w pobliżu Działdowa, została wstrzymana. Wszystko przez postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który odmówił inwestorowi uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia. Decyzja ta to sukces wielu osób, które zaangażowały się w walkę z inwestorem.

O zamiarach związanych z budową potężnej fermy brojlerów informowaliśmy jako pierwsi 7 marca ubiegłego roku. Wtedy to na pierwszej stronie „TD” ukazał się artykuł o jakże wymownym tytule „Nie chcemy smrodu w Działdowie!”. Przypomnijmy, że na 96-hektarowej działce położonej w najbliższym sąsiedztwie rzeki Szkotówki, dokładnie 2 km od granic Działdowa, inwestor chciał wybudować 30 kurników. Według niektórych miał to być jednak dopiero początek, a ostateczna liczba kurników mogła wynieść nawet drugie tyle. Mieszkańcy obawiali się, że tak duża inwestycja spowoduje nieprzyjemne zapachy odczuwalne w promieniu kilku kilometrów, także w Działdowie. Ponadto obawiali się codziennych uciążliwości związanych z eksploatacją kurników polegających na nadmiernym stężeniu gazów i płynów wyrzucanych przez urządzenia wentylacyjne, w tym szczególnie szkodliwy dla zdrowia amoniak i siarkowodór. Według protestujących zagrożone miały być wody gruntowe. Do tego działka inwestora graniczy z dolinami dwóch rzek – Nidy i Szkotówki, a także terenami Natura 2000. Ponadto właściciele sąsiednich działek mieli obawy związane ze spodziewanymi spadkami cen nieruchomości. - Mieszkańcy Działdowa stanęli przed wizją, znaną im choćby z sąsiedniego Żuromina, nieustannych uciążliwości zapachowych, spadku wartości nieruchomości oraz negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne. Szybko zorganizowano pierwsze spotkanie z udziałem zaproszonych gości, mieszkańców Działdowa i osób z Kozłowa. Zapadła decyzja: trzeba zrobić wszystko, by inwestor zrezygnował ze swoich zamiarów – mówi działdowski radny Sławomir Pszenny, który stanął na czele nieformalnej grupy sprzeciwiającej się budowie kurników.

Więcej w aktualnym wydaniu TD.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!