Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się po województwie warmińsko-mazurskim. W okolicach Braniewa, Bartoszyc, Pisza oraz Ełku stwierdzono już 38 zarażonych dzików (stan na czwartek, 22 lutego). Choroba na szczęście nie dotarła jeszcze do powiatu działdowskiego, jednak sytuacja jest bardzo trudna i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie informuje o nowych zasadach utrzymania świń.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Na czwartek, 22 lutego w całej Polsce stwierdzono 1427 przypadków zachorowań wśród dzików, w tym 38 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Miały one miejsce w okolicach: Braniewa, Bartoszyc, Pisza oraz Ełku. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Więcej w dzisiejszym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!