W Działdowie ruszyły jedne z największych prac archeologicznych w historii miasta. Przyczynią się one do stworzenia projektu rewitalizacji starego miasta. Na gruntowną przebudowę rynku władze chcą pozyskać środki zewnętrzne.

W piątek, 5 stycznia mieszkańcy miasta z zaciekawieniem przyglądali się pracom prowadzonym na placu Mickiewicza. W parku, przed wejściem do muzeum, pojawił się kilkumetrowy wykop w miejscu historycznego odwachu. Natomiast na parkingu, tuż obok świątecznej choinki, odkryto historyczny bruk, pod którym archeolodzy będą szukać najstarszego browaru. - Prace archeologiczne związane są z planowaną rewitalizacją starego miasta. Mają pokazać, czy pod współczesną powierzchnią gruntu nie znajdują się nawarstwienia kulturowe – relikty przeszłości, posiadające wartości historyczne i naukowe – informuje burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński. Łącznie zostanie wykonanych 20 wykopów sondażowych na terenie starego miasta. - Będziemy szukać pozostałości czterech bram miejskich: Polskiej (w ul. Zamkowej), Dąbrowieńskiej (ul. Jagiełły), Końskiej (pl. 1 Maja) i Kratowej (ul. Bielnikowa). Częściowo przebadany zostanie teren najstarszego cmentarza przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. (pl. Biedrawy). Natomiast w ul. Średniej archeolodzy ustalą przebieg muru miejskiego – wyjaśnia burmistrz. Dodatkowo zostaną wykonane przekroje przez jezdnie w celu ustalenia historycznych nawierzchni ulic.

Badania archeologiczne zalecił Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków. Potrwają do końca kwietnia 2018 r. Ich wyniki są potrzebne do projektu rewitalizacji starego miasta. - Zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”, podjętą 12 grudnia 2017 r. w Lidzbarku Warmińskim, Działdowo i 4 dodatkowe miasta będą mogły skorzystać, w przypadku pojawienia się oszczędności, ze środków Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow w kwocie do 2 mln zł – mówi Grzegorz Mrowiński.

Mieszkańcy wspominają
Informacja o prowadzonych pracach archeologicznych wzbudziła wśród mieszkańców dyskusję na znanym portalu społecznościowym. Wiele osób podziwiało odkryty bruk. Padły nawet propozycje, aby władze miasta rozważyły pozostawienie choć kawałka na pamiątkę. Pojawiły się także wspomnienia. Jeden z internautów pisał, iż był świadkiem jak działdowska milicja w czynie społecznym usuwała bruk z działdowskiego rynku. – Było niebiesko od mundurów – relacjonował. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się także burmistrz Działdowa. - Okazało się, że całego bruku nie usunięto. Wcześniej z różnych opowiadań słyszałem, że usunięto go całkowicie. Tymczasem prawdopodobnie jest pod całym parkingiem – pisał Grzegorz Mrowiński. Mieszkańców ciekawiła również lokalizacja cmentarza, którego będą szukać archeolodzy. - Cmentarz znajdował się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św., między obecną plebanią a kościołem. Swoim zasięgiem obejmował także obecny parking przy płocie i plac Biedrawy (przed wejściem do kościoła). Z badaniami nie wchodzimy na teren parafii. Skupiamy się na parkingu i placu Biedrawy. Pisali o nim Gause i Sukertowa – odpowiedział burmistrz. Jeden z internautów dodał, że pamięta, jak w czasie kopania fundamentów pod nową plebanię widać było wiele kości. – Ziemię z tych wykopów kazano wywieźć w specjalne miejsce – relacjonował.

Relacje historyków oraz naocznych świadków świadczą o tym, że ziemia objęta badaniami skrywa wiele tajemnic. O przebiegu prac będziemy informowali na bieżąco.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!