W poprzednim numerze informowaliśmy, że jeszcze przed świętami Rada Miasta Działdowo uchwali budżet na rok 2018. Tak się też stało. Za przyjęciem dokumentu było 18 radnych. Trzy osoby zagłosowały przeciw. Podczas sesji budżetowej najwięcej dyskusji wzbudził temat zaciąganego przez miasto kredytu.

Największe zastrzeżenia do tego, że w 2018 roku miasto planuje zaciągnąć kredyt w wysokości 7,5 mln zł, miał radny Marian Odachowski. Rozmowę na ten temat rozpoczął przy punkcie dotyczącym wieloletniej prognozy finansowej. - Zadłużenie miasta na rok 2018 będzie wynosiło prawie 14 mln zł. Jest to chyba rekordowa wysokość długu naszego miasta. Chyba, że się mylę, to proszę mnie poprawić – mówił radny. Odpowiedzi szybko udzielił burmistrz Grzegorz Mrowiński. - Jakby pan sobie zadał troszeczkę trudu i sprawdził zadłużenie mojego poprzednika, pana Mazurkiewicza porównał do budżetu z tamtych czasów, to gwarantuję, że będzie duże podobieństwo – mówił burmistrz. Porównał miasto do sytuacji wielu rodzin, a także swojej osobistej. - Większość z nas tu siedzących ma kredyty. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, które np. ja sobie stawiałem na przełomie tysiącleci: czy mam mieszkać w bloku, na dwóch pokojach bez garażu i odkładać pieniążki czy też wziąć kredyt, poprawić warunki swojej rodzinie. Usiadłem i doszedłem do wniosku, że nigdy nie odłożę na ten dom. My jako gmina też musimy sobie postawić pytanie, czy chcemy nowego domu kultury, nowych dróg, remontu zamku czy będziemy odkładać te pieniądze – mówił. - Po 1989 roku czas pokazał, że jeżeli coś chce się mieć, to trzeba podejmować odważne decyzje. Niech pan pokaże miasto, które jest przykładem rozwoju a ja panu gwarantuje, że to miasto ma kredyty i jest zadłużone. Kredyty są, bo takie są oczekiwania mieszkańców. Oni chcą jeździć po wyremontowanych drogach, mieć gdzie spędzać czas czy żeby ich dzieci chodziły do przedszkoli – dodawał.

Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!