W drugiej połowie listopada na prywatną posesję w Gnojnie ktoś podrzucił martwego cielaka. Właściciel nieruchomości nie prowadzi gospodarstwa rolnego ani żadnej innej hodowli. Zwierzę nie należało więc do niego. Podejrzewa o to któregoś z rolników. Sprawcy nie udało się jednak ustalić. Uważa również, że zabrakło tu właściwego postępowania i odpowiedniej reakcji ze strony Urzędu Gminy Działdowo. Problem w tym, że właściciel posesji i Urząd Gminy powołują się w tej sprawie na 2 inne ustawy…

Każdy, kto posiada zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gospodarstwo lub prowadzi hodowlę zwierząt ma obowiązek utylizacji martwej zwierzyny we własnym zakresie. – W tym przypadku nie miało to miejsca i ktoś pozwolił sobie wywieźć pomarłe zwierzę na pole nie własne a czyjeś. Takie zachowanie jest niedozwolone i świadczy o nieodpowiedzialności gospodarza – rolnika – czytamy w liście do redakcji (imię i nazwisko do wiadomości Tygodnika). Policji nie udało się ustalić, kto na prywatną posesję podrzucił martwe zwierzę. Właściciel nieruchomości przypomina o karach, które przewidziane są za takie działania. A kary pieniężne zaczynają się tu od 3 tys. złotych.

Właściciel posesji uważa, że skoro nie prowadzi gospodarstwa rolnego, ani innej hodowli, zwierzę, które znalazło się na jego nieruchomości jest zwierzęciem bezdomnym. Przytacza definicję z ustawy o ochronie zwierząt, która mówi, że zwierzęta bezdomne to: zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się, lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela, lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały. – Właściciel nieruchomości powinien niezwłocznie powiadomić gminę o bezdomnym zwierzęciu, które padłe znajduje się na terenie jego działki, ponieważ to gmina zobowiązana jest do sprzątnięcia zwłok bezdomnych zwierząt i ciąży na niej obowiązek zapłaty za unieszkodliwienie zwłok, jak w tym przypadku – uważa właściciel posesji w Gnojnie.

Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

Komentarze   

0 #1 assd 2017-12-15 10:03
Takie pomysły to tylko antki za rzeką mają. Ciężko o bardziej zawistnych ludzi jak te kongresiaki.
Cytować

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!