Ogród pamięci z przeszklonym dachem, dom pielgrzyma oraz izba historyczna – taki pomysł na przebudowę rozpadających się działdowskich koszar mają władze miasta. Na opracowanie dokumentacji technicznej oraz wykonanie niezbędnych badań radni przeznaczyli 350 tys. zł.

Stan działdowskich koszar, w których w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny, jest fatalny. W skutek długotrwałego zalewania wodą oraz korozji budynek znajduje się w stanie katastrofy budowlanej. Zawaliła się większość drewnianych stropów, ściany zewnętrze również są częściowo zawalone lub znacznie wychylone. W stosunkowo dobrym stanie zachowały się natomiast murowane części obiektu, tj. klatki schodowe i piwnice części starszej oraz nowsze skrzydło budynku. Również one wymagają jednak pilnych robót zabezpieczających, w szczególności wykonania nowych dachów. Władze miasta od lat szukają pomysłu i środków, aby ten ważny w historii miasta budynek ocalić. W ostatnim czasie teren rozpadającego się budynku został zabezpieczony, tak by nie wchodziły tam osoby postronne. Teraz władze miasta poszły krok dalej – przygotowują się do przebudowy obiektu. Podczas ostatniej sesji radni przeznaczyli na ten cel 350 tys. zł. Kwota ta ma wystarczyć na wykonanie niezbędnych badań oraz opracowanie dokumentacji technicznej rewaloryzacji zabytkowego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu. Pomysł władz jest bardzo ciekawy i oryginalny.

Więcej w dzisiejszym wydaniu TD. (kup e-wydanie)

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!